A Megoldásközpont bemutatása
A Megoldásközpont egy pozitív pszichológiai szemléletű, önkéntesekből álló csapat által életre keltett alkotóközösség. Pozitív Pszichológiai Magazinunkban cikkeinkkel, a közösségi médiában gondolatébresztő és motiváló bejegyzéseinkkel; privát közösségeinkben hasznos, szakmai, és sok esetben személyes tartalmainkkal; jótékonysági rendezvényeinken ismeretterjesztő, szórakoztató programokkal támogatjuk a közös növekedést. A közösség azonban nem létezhetne fejlődni vágyó, aktív emberek nélkül, ezért buzdítjuk őket arra, hogy alkossák meg önmagukat – velünk.
Víziónk és küldetésünk
Legfőbb célunk a társadalom mentális egészségének megőrzése, támogatása – a betegségek megelőzése.
- Edukáció: hiteles szakmai tartalmak közérthető formában való feldolgozása és népszerűsítése; a pszichológia tudományával és gyakorlatával szembeni prekoncepciók finomítása.
- Mentális egészségtudatosság előmozdítása: társadalmi és egyéni szemléletformálás az egészségmegőrzést illetően – a mentális és lelki jóllét egészségtudatosságba integrálása; az önismereti munka és szakemberrel való együttműködés fontosságára való érzékenyítés; a lelki egészség megőrzési lehetőségeinek ismertetése közérthető formában.
- A pozitív pszichológiai, megoldásközpontú szemléletmód erősítése: a szubjektív jóllét és mentális egészség fenntartásának támogatása a hétköznapokban, önállóan, életvitelszerűen alkalmazható pszichológiai, önismereti gyakorlatok megosztásával.
A szervezet tevékenységét fennállása óta önkéntesek bevonásával végzi.
Ha közel áll hozzád a pozitív pszichológia, és szívesen osztanád meg írásaidat a nagyközönséggel, üdvözlünk alkotóink körében – vendégszerzőként!
Vendégszerzői jogosultságok
- Publikálási lehetőség – egy külső link elhelyezésével.
- Többszöri publikálás esetén részvételi lehetőség néhány belsős rendezvényen (zártkörű workshopok, tréningek), közösségi programon (nyitott csapatépítők).
Publikációs útmutató vendégszerzőinknek
Mindenekelőtt: Írni olvasás nélkül lehet, de nem érdemes… Olvasgasd a cikkeinket, hogy ízlelgesd a műfajok, a szemléletmód sajátosságait. Járd körül a témát a szakirodalomban és más magazinokban! Hogyan foghatnád meg egy picit másik aspektusból, a saját stílusod és szemléleted mentén a témát? Mindemellett hivatkozz, linkelj a minőségi tartalmakra.
Műfajaink, melyekben publikálhatsz
1) Tudományos igényű, ismeretterjesztő, gyakorlatorientált cikk
- Pozitív pszichológiai szemléletű, megoldásfókuszú.
- Gyakorlatorientált: tartalmaz tippeket / feladatokat / TED videót.
- Minimum kettő-három szakirodalom felhasználásával!
Megfelelőek a régebbi és új alapművek a témában, kiegészítve friss tanulmányok eredményeivel, adataival. Mindent le kell hivatkozni! - Ismeretterjesztő magazinokból, blogokról, „szaklapokból” tilos átemelni egy az egyben. Ha van olyan gondolat, amit kifejezetten az adott platformról veszel át, tehát konkrétan a blogger / szerző véleménye, meglátása, akkor mindenképp hivatkozd le!
Példa egy ilyen vendégcikkünkre: 8 +1 tipp, ami anyaként segíthet elűzni a félelmeidet a munkába való visszatérés előtt
2) Könyvajánló
- A cikk pozitív pszichológiai szemléletű, megoldásfókuszú.
- Célszerű alapvetően ilyen szemléletű könyvet választani, de nem muszáj.
- Mindenképp gyakorlatorientált: tartalmaz tippeket, feladatokat.
- A leadben legyen feltüntetve, hogy mely könyv recenziójáról van szó.
Példa egy ilyen vendégcikkünkre: „Sokszor gondolok a klienseimre én is úgy, mint egy-egy történetre” – Az Irodalomterápia című könyvet ajánljuk
A cikk felépítése, formai sajátosságai
Egy cikkünk minimum 6000 karakteres, szóközökkel együtt (amennyiben elég tartalmas – és maga a téma nem indokol több szót, elfogadható ez a hossz). Általában véve 8.000-12.000 karakteres cikkeket írunk. Felépítését tekintve: 1/3 vagy 1/4 rész problémakibontás, 2/3 vagy 3/4 rész megoldásorientált tartalom! Minél több tippet és konkrétumot tartalmaz a cikkünk – az emberek életére vonatkozóan, annál jobb.
A jó cím rövid, tömör, és a cikk lényegéről szól, de nem túl statikus, nem olyan, mint egy fejezetcím a tankönyvben. Kb. 56-65 karakteres.
A lead (~ figyelemfelkeltő bevezető) 5-8 mondat a cikk elején, amely az újságírás terminológiája szerint a bevezetést fedi. Valójában amolyan „prebevezető” – kedvcsináló, amely tartalmazza a lényegi információkat (miről lesz szó, néhány figyelemfelkeltő – problémafelvető – kérdés, majd egy megoldást ígérő zárás). Általánosságban a címhez hasonlóan a lead is legyen mozgalmas, izgalmas. Ne írjuk le a cikk végső konklúzióját, csak utaljunk rá.
A leadet a törzsszöveg megírása után, a cím megadása előtt érdemes véglegesíteni.
A törzsszöveg a cikk összes lényeges információját tartalmazza, függetlenül attól, hogy azok szerepelnek-e a leadben vagy címben (nem szó szerint másoljuk át a leadbe!).
- Minimum 3, maximum 12-15 bekezdés – alcímekkel tagolva – legyen egy átlagos írás terjedelme.
- 2-3 bekezdésenként legyen egy izgalmas alcím.
- Használj szövegközi hivatkozást, ha elméletet vagy kutatási eredményt említesz, illetve ha a gondolatmenet, idézet stb. egy adott könyvből vagy cikkből származik!
A szövegben legyenek figyelemkeltő kiemelések, képes illusztrációk. A képeket képaláírással együtt küldd el!
Felhasznált szakmai tartalom
APA stílus szerinti hivatkozási formátumot használunk! https://apastyle.apa.org/instructional-aids/reference-examples.pdf
- Anderson, A. K., Christoff, K., Panitz, D., De Rosa, E., Gabrieli, J. D. E. (2003). Neural correlates of the automatic processing of threat facial signals. In: Journal of Neuroscience, 23, 5627–5633.
(HIVATKOZÁST MELLÉKELVE) - Hadfield, S., Hasson, G. (2012). Asszertivitás – Hogyan érvényesítsük sikeresen az érdekeinket? Scolar Kiadó, Budapest.
TED Talk, Podcast vagy Instaposzt is lehet a cikkben, de azt is hivatkozzuk le – a link beszúrásával!
Lektorunk segít majd neked, ha elakadtál a hivatkozás részleteiben, vagy ha egy bonyolultabb hivatkozásról van szó.