fbpx

tanulás

A tanulás az a folyamat, amelyben az élőlény viselkedése a tapasztalat által módosul.

Tanulás fogalma

A tanulása gyakorlás hatására bekövetkező, viszonylag állandó viselkedésváltozás.

A környezeti tanulás megközelítés

A környezeti tanulás megközelítés alapján dolgozó fejlődéspszichológusok úgy vélik, hogy a fejlődés folyamatában sokféle tanulás működhet. Ide tartozik az ún. habituáció vagy szenzitizáció, a klasszikus kondicionálás, az operáns kondicionálás, az utánzásos (szociális) tanulás, valamint a komplex tanulás.

Habituáció

A tanulás legegyszerűbb formájának tekinthető a habituáció folyamata. Azt a válaszmintát jelzi, amelyben az újdonságra összpontosuló figyelem az idővel csökken. Gyakorlatilag megtanuljuk azoknak az ingereknek a figyelmen kívül hagyását, melyek ismerősek, és ránk nézve nincs komoly következményük. Pl.: az óra ketyegése.

Klasszikus kondicionálás

A klasszikus kondicionálás olyan tanulás, amelynek alapján korábban létező viselkedések új ingerek által kiválthatóvá válnak. Ennek létezését Pavlov demonstrálta.

Operáns kondicionálás

Az új és komplexebb viselkedésformákat létrehozó kondicionálást operáns kondicionálásnak nevezzük. Ebben a viselkedés megváltoztatása a viselkedés által előidézett következmények eredménye: az élőlények tehát hajlamosak megismételni azokat a viselkedéseket, amelyek jutalomhoz vezetnek, és hajlamosak elhagyni azokat, amelyek büntetést vonnak maguk után (Skinner, 1938; Thorndike, 1911).

Utánzás

Az utánzás segítségével tanuljuk meg a viselkedési modell nyújtotta magatartásformákat, cselekvési módokat, normákat, értékeket, de utánzás útján sajátítjuk el a nyelvet, valamint az eszközök használatát is.

A szociális tanulás elméletének hívei úgy vélik, hogy a gyerekek büntetésével a szülők akaratlanul is arra tanítják őket, hogyan kell agresszívan viselkedni (lásd. Bobo baba kísérlet).

Komplex tanulás

A komplex tanulás elmélete szerint a külvilágból érkező információkat képesnek kell lennünk leképezni az agyunkban – azaz mentális reprezentációt létrehozni, és különböző műveleteket végrehajtani rajta. Ezek mellett szükségünk van arra, hogy belássuk tévedéseinket is.

A különböző tanulási formák tanulmányozásával a tanuláselméletek foglalkoznak.

Felhasznált szakirodalom

  • Atkinson, R. C., Hilgard, E., Smith, E. E., Nolen-Hoeksema, S., Fredrickson, B. L., Loftus, G. R. (2005): Pszichológia. Osiris Kiadó, Budapest.
  • Cole, M., Cole S. R. (2006): Fejlődéslélektan. Budapest: Osiris Kiadó.
« Vissza a Lexikonhoz