fbpx

Gyógyteák a lelki egészségért – avagy a teázás művészete

Átlagos olvasási idő: 5 perc

Hazánkban nem igazán van nagy kultúrája a teázásnak, így elsőre talán nem is gondolnánk, hogy egy csésze gőzölgő tea jóval több, mint 2 dl folyadék, amelynek felhörpintése után már folytathatjuk is rohanó mindennapjainkat. Némi tudatossággal a teázás valódi csodává válhat, ami nyugalmat varázsol életünkbe. De hogyan emelhetjük minőségileg magasabb szintre a teázás élményét? Vajon léteznek gyógyteák a lelki egészségért is? Demeter Dóra írása – a teád mellé. [GYÓGYTEA]

A teázás sokunknak csak egy hétköznapi tevékenység; nem több, mint amikor vizet iszunk a csapból – csak egy egyszerű folyadékpótlás.

Némi tudatossággal azonban a teázás gyönyörű folyamattá, akár igazi szertartássá varázsolható.

A teák kortyolgatása képes nyugalmat teremteni, és elfeledtetni az élet gondjait, problémáit, így kiszakadhatunk a szürke hétköznapokból.

Ismerjük meg a teázást úgy, ahogyan eddig még soha!

Teázás mint a lelki egészség forrása

Bizonyára mindannyian fogyasztottunk már teát, és nagy valószínűséggel kedvenc teafajtánk is van. Ennek ellenére a teavásárlás sokunknál kimerül annyiban, hogy a hétvégi nagybevásárlás során leemelünk a szupermarket polcairól egy-egy dobozos (filteres) teát.

Ahhoz, hogy minőségileg magasabb és egészségesebb szintre emelhessük a teázás élményét, érdemes lehet időt szakítanunk a tudatosabb teaválasztásra.

A boltokban kapható filteres teákba általában a gyengébb minőségű tealevelek kerülnek, így maga a tea minősége is sérülhet. Természetesen a dobozos teák között is vannak olyanok, amelyeket nagy odafigyeléssel és gondoskodással készítenek. Ha már van egy ténylegesen bevált, kedvenc típusunk, nem kell lemondanunk róla, ugyanakkor nyitottak lehetünk, és más összeállításokat is kipróbálhatunk.

gyógyteák a lelki egészségért- Gőzölgő tea egy porcelán csészében.
Felmerülhet bennünk a kérdés: „Milyen teát válasszunk a dobozos helyett?”

A filteres teák helyett érdemesebb szálas (akár darabos, akár kimért) teákat fogyasztanunk, hiszen ezek kiváló minőségű tealevelekből készülnek. Az ízüket nem lehet a filteres, bolti teákhoz hasonlítani, hiszen különféle eljárásokkal és nagy szakértelemmel készítik. Ha kipróbáljuk valamelyik fajtát, egyből érezni fogjuk a különbséget – ízük sokkal gazdagabb és zamatosabb.

A teázás művészete

A teázást végezhetjük akár szertartásosan is. Ehhez beszerezhetünk egy (vagy akár több) teáskészletet, és a család többi tagját is bevonhatjuk az eseménybe, így egy nagyszerű családi tevékenységben lehet részünk.

Teázás Ocsenás Dorottya pszichológus otthonában

Nálunk a családban nagy hagyománya van a teázásnak; amikor leülünk beszélgetni, mindig előkerül mellette egy-egy csésze tea. Pláne télen, akkor még külön jól is esik a kezünkben tartani a gőzölgő csészét, de nyáron sem vetjük meg a forró teát.

A saját háztartásomba is továbbvittem ezt a szokást: minden hangulatra és helyzetre külön teáscsészém-bögrém-kannám van.

Munka közben nagy bögréből szoktam inni valami ízesített, kevésbé erős fekete teát; ha kényeztetni akarom magam, akkor egy elegáns kannába főzök le egy liter erős fekete teát, és egy csepp tejjel megízesítve kortyolgatom kis csészéből. Ha pedig beteg vagyok, jöhet a hatalmas kanna mézes-citromos gyümölcstea, amit egy jó öblös bögrébe kiöntve szoktam elfogyasztani. Álmatlanság gyötör? Főzök egy pici adag, de erősebb levendulateát. Legtöbb alkalomra megvan már, hogy mi az a fajta tea, amelyet a legjobban szeretek.

Nekem a teázás egy megoldás egy-egy apró problémára, egy színfolt a napban.

Nagyon szeretem, hogy ha vendégek jönnek hozzám, tudom őket (minimum) 15 fajta teával kínálni, így biztosan mindenki megtalálja a neki tetszőt, és minden beszélgetésnek jól áll egy kis teagőz.

A teázás ritkán emlegetett pozitívuma a tudatos jelenlét, vagyis az, hogy (optimális esetben) amíg elkészítjük a teánkat, addig arra figyelünk, amit csinálunk, és kevésbé gondolunk az élet problémáira.

Ötvözzük a teázás élményét a mindfulnessel, és használjuk ki annak jótékony hatásait!

A teakészítés előtt indíthatunk olyan zenét, ami segít nekünk ellazulni. Pár korty után a tea kifejti a hatását, és átmelegíti a testünket. Miközben a gőzölgő teát nézzük és kortyolgatjuk – ha csak kis időre is, de elfeledkezhetünk a mindennapi gondokról.

Gyógyteák a lelki egészségért

A gyógynövények áldásos hatását évezredek óta ismerjük, a belőlük készített teákból pedig szebbé, de legfőképp egészségesebbé varázsolhatjuk mindennapjainkat. Lássuk, mely gyógyteákat érdemes kipróbálnunk, ha lelki egészségünk megőrzéséért fogyasztanánk őket!

1. Citromfűvel a stresszmentesebb mindennapokért

A stressz és a szorongás a mindennapjaink része – hol kisebb, hol nagyobb mértékben, de befolyásolják lelki egészségünket. Habár kevesen tudják, a stressznek van egy kifejezetten jótékony hatású formája is, hiszen optimális mértékű jelenléte növeli a koncentrációnkat, így például segíthet, hogy egy vizsgahelyzetben a maximumot hozhassuk ki magunkból.

Azok a stresszorok azonban, amelyekkel nap mint nap meg kell küzdenünk, általában meghaladják azt az optimális szintet, amely még pozitív hatással van testi és lelki egészségünkre.

Stresszes állapot esetén érdemes csökkentenünk a bennünk lévő feszültség mértékét, hiszen így sokat tehetünk például azért, hogy kipihentebbnek érezzük magunkat az éjszakai alvás után, jobb teljesítményt nyújtsunk a munkahelyünkön, türelmesebbek legyünk a párunkkal és a gyermekeinkkel, valamint azért, hogy megőrizzük testi egészségünket.

citromfű jóízű, nyugtató és stresszoldó hatású gyógytea, így sikeresen alkalmazhatjuk egy stresszesebb időszak esetén.

Erősíti és nyugtatja az idegeinket. Altató hatásának köszönhetően biztosítja a nyugodt és mély alvást, így reggel frissen és kipihenten ébredhetünk, ami az egész napi hangulatunkat is kellemesebbé varázsolhatja.

gyógyteák a lelki egészségért -Kamillatea egy szép csészében.

A kamillatea szintén nyugtató hatású.

Ahogyan Gerhát Réka coaching pszichológus a szorongásról szóló podcastünkben fogalmazott: „A test sokszor sokkal hamarabb érzékeli a szorongásunkat és a stresszt, mint a tudat (…), ehhez pedig elég gyakran társul egy gyomor környéki nyomás is.”

A stresszes időszakok során érzett gyomorfájdalom vagy épp hányinger Nektek is ismerős, ugye? Ha igen, akkor jó hírem van: a citromfűből készült gyógytea kiválóan alkalmazható a gyomorpanaszok, például hányinger vagy gyomorsav ellen is.

Ihatjuk reggel vagy épp este is. Hosszan tartó nehezebb időszak esetében is ideális, hiszen naponta maximum három csészével korlátlan ideig fogyaszthatjuk.

2. Macskagyökérrel a nyugodtabb alvásért

Mai rohanó világunkban egyre többünknek okoz gondot a pihentető, mély alvás hiánya, valamint maga az elalvás is. Mióta különböző elektronikus eszközöket használunk rengeteg inger ér bennünket a nap folyamán – és sokszor még közvetlenül lefekvés előtt is.

Éjjel forgolódunk, többször felébredünk, de akár az is előfordulhat, hogy reggel fáradtabbak vagyunk, mint amikor előző este lefeküdtünk.

A szorongás és a stressz csökkentése, valamint a rágódás elhagyása mellett a teázással is sokat javíthatunk alvásunk minőségén.

A gyógyteák közül kiemelendő a macskagyökér, amely az egyik leghatásosabb nyugtató tea: enyhébb alvászavarra kifejezetten ajánlott gyógynövénynek számít. Az álmatlanság ellenszereként a nyugodt éjszakai pihenésünket biztosítja.

Fogyasztásával sokat tehetünk lelki egészségünkért, hiszen a békés alvásnak köszönhetően harmonikusabban, kipihentebben élhetjük meg a mindennapokat.

3. Csipkebogyóval a tavaszi fáradtság leküzdéséért

A tél végéhez érve lassan beköszönt a jó idő – csiripelnek a madarak és virágba borulnak a fák. A természet újult erőre kap, így nem csoda, ha vele együtt mi is szeretnénk energikusan nekifutni a mindennapoknak. A tavaszi madárcsicsergés ellenére azonban néha kifejezetten fáradtnak és erőtlennek érezhetjük magunkat.

Szerencsére gyógynövényekkel a tavaszi fáradtságot is könnyebben elkerülhetjük!

A tél folyamán a vitamin és az ásványianyag-készleteink kimerülhetnek, immunrendszerünk legyengülhet, így kulcsfontosságú, hogy tél végén újra „feltöltsük” szervezetünket.

csipkebogyóban bőséggel találhatóak vitaminok, így gyógyteaként segíthet bennünket az immunerősítésben, és növelheti szervezetünk ellenálló-képességét is.

gyógyteák a lelki egészségért- Fiatal nő csipkebogyóteát iszik.
A gyógyteák választéka rendkívül nagy, így kedvünkre válogathatunk.

A tavaszi fáradtság ellen az is sokat segíthet, ha tudatosítjuk: nem árt néha megállnunk egy kicsit, és észrevenni a minket körülvevő szép dolgokat, amelyekkel a természet ajándékozott meg bennünket.

A teázás során – ha „jól” csináljuk – megtapasztalhatjuk, hogy milyen fantasztikus érzés, amikor testünk és lelkünk megnyugszik, harmóniába kerül egymással.

A gyógynövények valódi természetével való kapcsolatfelvétel a leginkább megtérülő kaland, melyben valaha részünk lehet.

– Marlene Adelmann

Felhasznált szakmai tartalom

  • Davidson R. J., Daniel G. (2018): meditáció tudománya – Hogyan hat az elmélyülés az elménkre és a testünkre? Budapest: HVG Könyvek.
  • Lopes-Szabó Zsuzsa (2013). A bükki füvesember nyomában. Szabó György Magánkiadás.
  • Szondy M. (2012): Megélni a pillanatot. Mindfulness, a tudatos jelenlét pszichológiája. Budapest: Kulcslyuk Kiadó.
  • További felhasznált szakirodalom érhető el itt.

Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal is! 😉
Facebook
Email
Nyomtatás
0 0 szavazatok
Cikk értékelése
Feliratkozás
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Legidősebb
Legújabb Legnépszerűbb
Beépített visszajelzések
Megnézem az összes hozzászólást
Neked ajánljuk
Színezd újra a hangulatod! – TÉL vs. TE
Hogyan oldható az óvodás gyermek szorongása? – 15 tipp szülőknek
A szülő-gyermek kommunikáció buktatói – 5 tipp, hogyan erősítsd meg a bizalmat a gyermekeddel
Gyász feldolgozása gyermekeknél – Hogyan segíthetsz?
A társas összehasonlításról – 5 tipp, hogyan segíthet a kiteljesedésben

A téli fakóság a mi hangulatunkkal is rezonál. Pedig előnyt lehet kovácsolni a télidő sajátosságaiból! Ha egy kis hangulatfokozásra vágysz,

//
2021. december 12.

A felnőttkorba lépve életünk tele lett kötelességekkel és felelősséggel. Neked is eszedbe szokott jutni, milyen jó volt gyereknek lenni? Bár

//
2020. június 3.

A szülő-gyermek kommunikáció nem mindig egyszerű: van, hogy a gyermekeink koruknak nem megfelelő vagy veszélyes dolgokat akarnak, van, hogy feszegetik

//
2021. június 28.

Akármennyire is szeretnénk, nem óvhatjuk meg a gyermekeket a veszteségektől. Ahogy a gyászhoz kötődő szokások egyre jobban kikopnak a társadalmi

//
2020. november 1.

„Olyan jó lenne!” – álmodozunk. „Bezzeg neki…” – bosszankodunk. „Kemény! Vajon én képes lennék rá?” – fut át az agyunkon.

//
2021. április 5.
0 0 szavazatok
Cikk értékelése
Feliratkozás
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Legidősebb
Legújabb Legnépszerűbb
Beépített visszajelzések
Megnézem az összes hozzászólást
0
Te hogy látod? Szólj hozzá a témához!x