- Átlagos olvasási idő: 4 perc
Békés, boldog újévet! – hangzik a jókívánság gyakran az óév vége felé. Szimbolikusan az év első napján ünnepeljük a béke világnapját: a karácsony után feltöltekezve, az újév küszöbén állva a békés és boldog év nem tűnik elérhetetlen célnak. Aztán telnek-múlnak a hónapok, és gyakran egyre távolibbnak érezzük az év eleji reménykedésünket egy „békés, boldog” évben. Mit tehetünk azért, hogy 2021 legyen az az évünk, amikor a jókívánságunk végre valósággá válik? Irinyi Tünde pszichológus írása – a kávéd mellé. [Espresso]
A béke világnapját VI. Pál pápa kezdeményezésére ünnepeljük minden év első napján 1968 óta. Ez a nap arra emlékeztet, hogy az előttünk álló újévben törekedjünk arra, hogy békében éljünk önmagunkkal, minden emberrel és mindennel az egész világon.
Általánosságban a belső béke a szándékos pszichológiai vagy spirituális nyugodtságot fejezi ki, a lehetséges stresszorok jelenléte ellenére.
A béke mint fogalom – bár egyszerűnek tűnik, pontos definíciója nincsen.
Béke és/vagy boldogság?
Vajon a béke vezet a boldogsághoz, vagy éppen fordítva, a boldogság vezet a békéhez? Szorosan egymáshoz kötődő fogalmak lévén ezt a kérdést nem egyszerű megválaszolni. Ami biztos: a pozitív érzelmek egymást erősítve teszik életünket kiegyensúlyozottabbá és örömtelibbé.

Újra és újra felfedezni a természet adta nyugalom érzését.
A következőkben három tippet adunk, amiket egész évben használhatsz a belső békéd elmélyítéséért.
1. Tölts minél több időt a természetben!
A természetben eltöltött idő minden perce értékes. A 2020-as évben sokan kényszerültünk jóval több időt a képernyő előtt tölteni, mint amennyit optimálisnak tartunk.
Egy hosszú munkanap után sétát tenni egy közeli parkban vagy erdőben – sokak számára értékelődött fel ez a tevékenység az elmúlt időszakban. A természetben töltött idő jótékony hatással van a stressz által kiváltott tünetekre, segít a szorongás oldásában, és a természetben újra kapcsolódni tudunk saját érzéseinkhez.
2. Végezz rendszeresen meditációs gyakorlatokat!
A belső béke megteremtésében segítségedre lesznek a különböző meditációs gyakorlatok és technikák. Ha eddig is az életed része volt a jóga, vagy gyakran végzel mindfulness gyakorlatokat, akkor bizonyára tapasztaltad már ezek jótékony hatásait a mindennapokban.

Szánj időt önmagadra!
Szeretnél megismerni néhány könnyen elvégezhető meditációs gyakorlatot? Itt (meditáció a mindennapokban) és itt (mindfulness) különböző technikák közül választhatod ki a számodra legjobban tetszőket!
3. Vezessünk hálanaplót!
Szeretnéd mélyíteni a kapcsolataidat, oldanád a feszültséget, és erősítenéd az önértékelésed? A hála érzésének kifejezésével mindezeket megteheted! Rendszeresen hálanaplót vezetni mindazokról a dolgokról, eseményekről, amikért hálás vagy – a legjobb újévi fogadalom, amit a testi-lelki jóllétedért tehetsz.
Hittel tedd meg az első lépést! Nem kell hozzá látnod az egész lépcsőt, csak az első lépcsőfokot."
Csatlakozz a közösségünkhöz!

Ingyenes privát Facebook csoport
Csoportunk neked szól, ha nyitott vagy a megoldásközpontú, pozitív pszichológiai szemléletre.
Itt olyan EXTRA TARTALMAKHOZ juthatsz, amiket máshol nem osztunk meg; és kapcsolatot építhetsz a csoport többi tagjával.
Tedd fel kérdéseidet, és oszd meg velünk sikerélményeidet! 😉
Felhasznált szakmai tartalom
Lyubomirsky, S., King, L., Diener, E. (2005). The benefits of frequent positive affect: Does happiness lead to success?. Psychological bulletin, 131(6), 803.
Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal is! 😉
Irinyi Tünde
Irinyi Tünde vagyok, pszichológus, családterapeuta-jelölt. Munkám során főleg óvodás gyermekekkel és családjukkal foglalkozom. Weöres Sándor szavait választottam mottómnak, ezt a szemléletmódot igyekszem közvetíteni: "Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra."