A meditáció fogalma szerint megváltozott tudatállapotot jelent, melyet el lehet érni gyakorlatokkal vagy rítusokkal.
Meditáció fogalma
A latin meditari igéből ered, ami azt jelenti: gondolkodás, elmélkedés, szemlélődés.
A meditatív állapot egyfajta módosult tudatállapot, amelyet egy ismétlődő viselkedésre koncentrálva, a külvilágból származó ingereket maximálisan kizárva, egy bizonyos testhelyzetet felvéve érhetünk el – leggyakrabban relaxáció, valamint különféle rituálék vagy gyakorlatok révén.
A meditációs módszerek
A meditáción belül két alapvető módszert különböztetünk meg; a koncentrációs meditációt, valamint a megnyíló meditációt.
A koncentrációs meditáció különböző tárgyakra, szavakra vagy eszményekre való aktív odafigyelést jelent, míg a megnyíló meditáció a figyelem fókuszát – „a semmire nem gondoláson” keresztül – próbálja szélesre tárni.
A meditáció néhány típusa
Buddhista meditáció
A buddhista meditáció a buddhista filozófia és vallás meditációs gyakorlatainak összefoglaló elnevezését jelenti. A meditációknak ez a típusa a tudatosságra, a koncentrációra, valamint a spiritualitásra helyezi a hangsúlyt gyakorlatai során. A gyakorlat célja, hogy elkerüljük, hogy a tudatunk elkalandozzon és kövesse a felmerülő gondolatokat.
Buddha
Buddha egy történeti személy volt, aki meditációs gyakorlatai segítségével, saját erejéből jutott el a megvilágosodáshoz.
A buddhisták a meditációt a megvilágosodás és a nirvána elérésének reményében folytatják.
Transzcendentális meditáció
A transzcendentális meditáció egy mantra-alapú meditáció, vagyis a gyakorlat magában foglalja egy mantra használatát. A mantrára koncentrálva az elménk megnyugszik, a külső világ elhalványodik.
Mantra
A mantra egy jelentés nélküli hangcsoport, melynek lényege, hogy figyelmünket irányítani tudjuk. A mantra a transzcendentális meditáció meghatározó eleme.
A technikát naponta kétszer, általában reggel és este, 10-15 percig, kényelmes ülő helyzetben, csukott szemmel ajánlott gyakorolnunk.
Zen meditáció
A Zazen-meditáció – más néven Zen – jelentése ülőmeditáció. Technikája a buddhizmusból származik, azonban itt a cél nem a megvilágosodás, sokkal inkább a tudatunk megtisztítása. A Zazen gyakorlatai három fő területre bonthatóak: a testtartás, a légzés, valamint a szellemi folyamatok szabályozására.
A testhelyzet általában – a jógában is gyakran használt – lótuszülés, a gyakorlatok elengedhetetlen kelléke az ún. ülőpárna.
Mindfulness meditáció
A mindfulness egy képesség, mely által közvetlenül és nyílt szívvel odafigyelünk arra, amit éppen csinálunk, valamint képesek vagyunk ráhangolódni az elménkben, a testünkben és a külvilágban éppen történő folyamatokra.
Jóga
A jóga is egyfajta meditációnak tekinthető. Egy Indiából származó ősi gyakorlat, amely a testi, a lelki, a szellemi, a szociális, valamint a spirituális kiteljesedésünket szolgálja. Napjainkban a jógának sok változata ismert, Indián kívül először a Hatha-jóga vált népszerűvé a 20. században.
A 21. századi meditáció
Ma leggyakrabban gyakorlatok és relaxáció segítségével érhetjük el a meditatív állapotot. Ezek önreguláló gyakorlatok, melyek a figyelemre és tudatosságra összpontosítanak. A mentális folyamatokat ezáltal nagyobb akaratlagosság felé vezethetjük.
Milyen előnyei vannak (a teljesség igénye nélkül)?
- Elősegíti az egyén általános jóllétét.
- Segíti az indulat- és dühkezelést.
- Csökkenti a stresszt, ezáltal segít egy nyugodtabb, békésebb élet megteremtésében.
- Csökkenti a szorongás és depresszió tüneteit.
- Jó hatással van az alvászavarra.
- Enyhíti a figyelem- és koncentrációzavart.
Felhasznált szakirodalom
- Atkinson, R. C., Hilgard, E. (2005): Pszichológia. Osiris Kiadó, Budapest.
- Schlosser K. (2012): Mindfulness, meditáció és klinikai hatékonyság. In: Mikonya Gy. Vallásos mozgalmak nézetei a családi életről és az oktatásról.