Azt az erőfeszítést, amelyet a stresszel való szembeszállás során teszünk, megküzdésnek – coping mechanizmus – nevezzük.
Megküzdés fogalma
A megküzdés olyan egómanőver, mellyel az Ego a külvilágból jövő fenyegetéseket kezeli. A coping stratégia és az elhárító mechanizmus abban különbözik egymástól, hogy míg a coping tudatos harc, tudatos elkerülése az észlelt veszélynek, addig az elhárító mechanizmusok tudattalanul működnek. Lazarus definíciója szerint
„megküzdésnek tekinthető minden olyan kognitív vagy viselkedéses erőfeszítés, amellyel az egyén azokat a külső vagy belső hatásokat próbálja kezelni, amelyeket úgy értékel, hogy azok felülmúlják vagy felemésztik aktuális személyes forrásait.”
A coping tehát megküzdés egy fenyegetőnek észlelt külső vagy belső problémával, beleértve a válaszreakció emocionális, kognitív és viselkedéses részét. A megfelelő coping az adaptivitás egyik mérőfokának tekinthető, besorolására tekintve lehet problémaközpontú és érzelemközpontú.
A problémaközpontú megküzdés
A problémaközpontú megküzdést az egyén akkor választja, ha úgy érzi, hogy van esélye befolyásolni (elkerülni vagy megváltoztatni) a fennálló vagy fenyegető stresszhelyzetet.
Lépései:
- pontos problémameghatározás,
- lehetséges megoldási módok kidolgozása,
- döntéshozatal, majd
- a kiválasztott megoldási mód végrehajtása.
A problémaközpontú megküzdés leggyakoribb módjai:
- cselekvés,
- tárgyalás,
- óvatosság gyakorlása, illetve
- önmagunk megváltoztatása.
Az érzelemközpontú megküzdés
Az érzelemközpontú megküzdés célja enyhíteni a stresszkeltő helyzethez kapcsolódó érzelmi reakciót, megváltoztatni a helyzet értelmezését, ha magát a helyzetet nem tudjuk megváltoztatni (pl.: daganatos megbetegedés).
Ide olyan – adaptív és kevésbé adaptív – viselkedési stratégiák tartoznak, mint a/az:
- testmozgás;
- társas támasz keresése;
- alkohol, drog, gyógyszer, stb.;
- panaszkodás;
- tagadás, a probléma félre tétele;
- humor és
- vallásos hit.
A stresszel való megküzdés típusai
Az alább felsorolt megküzdési módokat leíró fogalmakat Schwarzer (Schwarzer és Taubert, 2002) alkotta meg.
-
Anticipált megküzdés
Anticipált megküzdés esetén olyan esemény a stressz forrása, amely még nem következett be; de majdnem egészen biztos, hogy a közel jövőben meg fog valósulni. Ilyenkor a károknak, veszteségeknek csak a kockázatát tudjuk felbecsülni; viszont megítélhetjük őket úgy, mint fenyegetéseket, és úgy is, mint kihívásokat, melyeknek vannak előnyei is.
Az anticipált megküzdés módjai az erőbefektetés növelése, segítség kérése, a helyzet átértékelése, figyelemelterelés, vagy a megerősítés kérése másoktól. Egyfajta kockázatmenedzselésről van szó: erőfeszítéseket teszünk annak érdekében, hogy megelőzzük vagy leküzdjük a jövőbeli stresszort. Mindehhez szükség van az énhatékonyság érzésére, azaz arra, hogy elhiggyük, képesek vagyunk befolyásolni az eseményeket.
-
Preventív megküzdés
Olyan stresszes eseményekre irányul, amelyek bekövetkezése elég bizonytalan, mivel időben nagyon távoliak. A cél ezért az, hogy egy ilyen eseményre készülve egy általános erőforrást tudjunk felépíteni a preventív megküzdés által; hogy, amikor a jövőben találkozunk a stresszorral, kisebb feszültség mellett tudjunk megküzdeni azzal.
Ez esetben is egyfajta kockázatmenedzsmentről van szó, de ezek a kockázatok – mivel sokkal távolibbak -, bizonytalanabbak. A preventív megküzdés formája a pénz megtakarítása, biztosítás kötése; képességek kialakítása (pl. megtanul vezetni valaki); vagy a társas háló építése, tehát új kapcsolatok kialakítása. Ezek mind olyan források, amelyek segítségével később az esetleges stresszorok hatása minimalizálható, elviselhető.
-
Proaktív megküzdés
Az általános erőforrások kialakításának képességét, vágyát, hajlandóságát jelenti; melyek megkönnyítik a kihívást jelentő, stresszt okozó helyzetekben való boldogulást. Proaktív megküzdés akkor jelenhet meg, amikor a személynek van víziója a jövő eseményeire vonatkozóan, de azokat inkább kihívásoknak tekinti, semmint kockázatnak, fenyegetésnek, kárnak, vagy veszteségnek.
Itt célmenedzsmentről van szó, nem pedig kockázatmenedzsmentről. Proaktív megküzdés esetén az erőforrásokat így a céljaink elérésére, konstruktív megoldások kialakítására, cselekvési lehetőségek teremtésére fordítjuk. Általában véve is igaz, hogy a proaktív módon megküzdő személyek törekszenek az életük fejlesztésére, javítására; és olyan erőforrásokat alakítanak ki, amelyekkel biztosítani tudják saját fejlődésüket. Az ilyen személyek könnyen találnak értelmet és célokat az életükben, és a stresszes helyzeteket is képesek inkább pozitív szemmel látni: produktív izgalmi szintet és életenergiát nyernek ezekből a helyzetekből.
-
Reaktív megküzdés
Reaktív megküzdés esetén, a múltbeli vagy jelenlegi stresszort kezeljük; igyekszünk annak hatásait kompenzálni, az okozott károkat és / vagy veszteségeket elfogadni. A reaktív megküzdés mindig olyan eseményre irányul, amely már végbement, így a bizonyossága teljes.
A kompenzáláson és az elfogadáson kívül a reaktív megküzdés egy további formája az, ha megpróbáljuk megtalálni a történtek előnyös oldalát, a történtek értelmét; tehát, ha újraértelmezzük az eseményt. Mindehhez szükséges, hogy a személy higgyen abban, hogy van hatása a történtekre, képes azok negatív következményeit, a veszteségeket mérsékelni.
A megküzdés mérési módszerei
- A Megküzdési Mód Preferencia Kérdőív
- A Pszichológiai Immunkompetencia Kérdőív
- Flow Kérdőív
- Szociális és Emocionális Intelligencia Teszt (SZEMIQ)
- Folt Teszt (projektív teszt)
Felhasznált szakirodalom
- Atkinson, R. C., Hilgard, E. (2005): Pszichológia. Osiris Kiadó, Budapest.
- Carver, C. S., Scheier, M. F. (1998): Személyiséglélektan. Osiris, Budapest.
- Oláh A. (2005): Érzelmek, megküzdés és optimális élmény. Trefort, Budapest. 52–196.
- Schwarzer, R., & Taubert, S. (2002). Tenacious goal pursuits and striving toward personal growth: Proactive coping. In E. Frydenberg (szerk.), Beyond coping: Meeting goals, visions and challenges (pp. 19-35). London: Oxford University Press.