Az antiszociális személyiségzavarral rendelkező, pszichopata emberekben viszonylag csekély a felelősségérzet, az erkölcsi érzék, a lelkiismeret és a másokkal való törődés képessége.
Pszichopátia fogalma
A köznyelvben pszichopátiának vagy szociopátiának nevezett állapotot a pszichológia antiszociális személyiségzavarnak nevezi.
Az ebben szenvedő emberek nem rendelkeznek normálisnak mondható érzelmi reakciókkal, különösen szégyennel, bűntudattal, félelemmel.
Nincsenek empátiás készségeik, más érzéseit figyelembe venni nem tudják. Viszonylag csekély a felelősségérzetük, az erkölcsi érzékük, a lelkiismeretük és a másokkal való törődési képességük.
Viselkedéseik mozgatórugói csak a saját szükségleteik.
Az antiszociális személyiség számára a sajátján kívül semmilyen más vágy vagy kívánság nem létezik. Jellemző rájuk az impulzív viselkedés, a frusztrációtűrés nehézsége.
A pszichopaták további jellemzői
Az ilyen emberek önmagukon kívül senki más iránt nem képesek érzéseket táplálni, kötődést kialakítani nem tudnak. Lehetnek rendkívül karizmatikusak, vonzóak, intelligensek és manipulatívak, így remek szélhámosok. Környezetüket könnyen befolyásolhatják, ám impulzivitásra való hajlamuk, felelőtlenségérzésük hamar megmutatkozhat.
Milyen tényezők mentén alakul ki az antiszociális személyiségzavar?
A legfrissebb kutatások szerint közreműködnek biológiai tényezők, a szülő-gyermek kapcsolat és az antiszociális viselkedésre bátorító gondolkodási stílus.
A zavar szélsőséges példáját mintázta meg például Anthony Hopkins A bárányok hallgatnak című filmben.
Felhasznált szakirodalom
- Atkinson, R. C. Hilgard, E. (2005). Pszichológia. Osiris Kiadó, Budapest.