Az állatok világnapja alkalmából készült cikkünk, hogy felhívjuk a figyelmet a felelős állattartásra, életkörülményeik biztosítására, megóvásukra. Mi is az állatok világnapja, és hogyan tudunk tenni az állatokért? Miért ennyire fontos a megóvásuk? Mohácsi Rebeka írása. [Fogjunk össze!]
Az Állatok Világnapján világszerte eseményeket rendeznek, igyekeznek felhívni a figyelmet az állatok védelmére. Az ünnep alkalmából mi képeket hoztunk Nektek a kiskedvenceink titkos életéről.
Nem mindig látod, mi az, ami egy kutya szívében rejlik, de ha bízol benne, esélyt adsz neki, hogy megmutassa, mire képes.
Carol Bigley
Carol Bigley elgondolkodtató idézete is azt üzeni, hogy legyünk nyitottak a kisállatok felé, és értékes kapcsolatokra lelhetünk.
Állatok világnapja – A kezdetek
Az állatok világnapját (World Animal Day) 1931-ben egy Firenze-i környezetvédelmi konferencián vetették fel, amit azóta minden évben október 4-én ünneplünk. A nap Assisi Szent Ferenc emlékére lett kiválasztva, aki már a 13. század elején is azt hirdette, hogy mindent szeretnünk és tisztelnünk kell, ami körülvesz minket, legyen az élő vagy élettelen. Gondolkodása és tettei mögött a feltétel nélküli szeretet húzódott meg.
Maisie, Stella és Winky – a három jó barát.
Hazánkban 1991-től, elsősorban állatvédő szervezetek és állatkertek tartanak megemlékezéseket. Az utóbbi években már az óvodák, iskolák és különböző szervezetek is bevezették a zöld ünnepek soraiba az állatok világnapját, így különböző programok keretein belül igyekeznek felhívni a figyelmet az állatok megóvására.
👉 A Föld napjáról egy korábbi cikkünkben olvashatsz.
Miért is fontos az Állatok Világnapja?
Az állatok megtaníthatnak minket az élet és a világ tiszteletére, hogy minden élőlény érez, ezért is fontos tisztelni és óvni őket.
HR vezetőnk, Ági kiskutyája: Mazsola.
A mozgalom célja, hogy megerősítse az ember-állat barátságot, és felhívja a figyelmünket az együttélés fontosságára, hiszen a kiskedvencek boldogabbá teszik napjainkat, segítőtársként, tanítóként és barátként gazdagítják az életünket.
Felelős vagy azért, amit megszelídítettél
Nem elég beszereznünk egy kisállatot, majd elvárnunk tőle, hogy kövesse az utasításainkat. Merüljünk el egy picit A kis herceg (Antoine de Saint-Exupéry) gyönyörű soraiban:
„Az emberek elfelejtik az igazságot! – mondta a róka – Neked azonban nem szabad elfelejtened. Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél.”
E gondolatok is megerősítenek minket abban, hogy a kisállat gondoskodást és odafigyelést igényel élete végéig. Hiszen onnantól kezdve, hogy hozzánk került a kis szőrgombóc, tőlünk függ, hogy mi lesz a sorsa.
Katie, Dóri alkotónk mindennapjait aranyozza be.
Az állatoknak is saját személyiségük van, illúzió lenne azt gondolni, hogy feltétel nélkül alkalmazkodnának az akaratunkhoz. Az állatokkal való kapcsolat kialakulása is egy folyamat, ugyanúgy, mint embertársaink esetében… egy kutya, macska, nyuszi, sőt akár hörcsög esetében is, az állat-ember barátság sokkal többről szól. A gondoskodásukkal felelősséget vállalunk, bizalmat építünk, megtanulunk nevelni, szeretni és alkalmazkodni.
Kisállatok beszerzése
A kisgyermekkorban jelenlévő állatok egy különleges barátságon keresztül életre szóló eseményekkel gazdagíthatják a család mindennapjait. Azonban mielőtt egy kisállattal térnénk haza, minden esetben győződjünk meg arról, hogy megfelelő körülmények között, szeretetben, hosszú távon is gondját tudnánk viselni!
Az utóbbi években javult a jogszabályi környezet is a házikedvencek védelme érdekében, ennek hatására nőtt a chipelt kutyák száma és csökkent a menhelyeken élő állatok létszáma.
Hogyan tevékenykedhetsz az Állatok Világnapján (is)?
Egy kellemes családi napot tölthettek el együtt. A vadasparkok látogatásán túl érdemes meglátogatni és támogatni egy menhelyet is. Természetesen az alábbi programokat nem csak az állatok világnapjára ajánljuk!
1. Lepd meg a kiskedvenced!
Embertársainkon túl, lepjük meg állatainkat egy-egy finomsággal, játékkal. Garantált a hála és az öröm. 😊
Isaac főszerkesztő-helyettesünk, Gitta családjának büszke tagja.
Az évről évre bővülő állatpark csodás élményt kínál a látogatóknak! Az állatok bemutatásán túl nagy hangsúlyt fektetnek a gyermekek környezettudatos nevelésére is.
3. „Együtt az Állatokért Állatvédő Közhasznú Egyesület”
A debreceni kutyaház az adományokon túl várja az önkénteseket, akik szívesen sétáltatnának, ezzel is örömet okozva a kiskutyáknak.
Örökbe is fogadhatunk egy kisállatot, amivel egyszerre kettőt mentünk meg. Az alábbi videóból kiderül, hogyan. 🙂
A Kutya-segélyszolgálat Alapítvány igyekszik felkarolni a legesélytelenebb, sokszor lebénult kutyusokat. Egy megosztással vagy minimális összeg utalásával segíthetsz, hogy a kiskedvencek közelebb kerüljenek a boldogsághoz.
A Budapesti Állatkertért Alapítvány által örökbe fogadhatsz ázsiai vadkutyát, gorillát, szibériai tigrist, sörényes hangyászt és még sok-sok egyéb állatot, persze jelképesen. Minimális összeget fizetve boldog „gazdái” lehettek egy csodálatos élőlénynek. 😊
6. Otthoni megemlékezés
Amennyiben otthon szeretnétek megemlékezni az állatokról, nézzetek meg egy részletet Sir David Attenborough, a 94 éves brit természettudós csodálatos dokumentumsorozatából.
7. Óvodai/iskolai megemlékezés
A megemlékezés során a gyerekek – akár csoportmunkával – készítsenek a veszélyeztetett fajokról prezentációt, amit ismertethetnek a többiekkel. Az otthon töltött estéket is színesíthetjük ilyen kikapcsolódással.
Természetesen ezeken túl is rengeteg lehetőség van még, a kreativitásunkon múlik, hogyan védjük az állatokat, és hívjuk fel a figyelmet rájuk! Cselekedj velünk együtt Te is! 😊
Csatlakozz Magyarország 1. pozitív pszichológiai közösségéhez, ahol azon túl, hogy egy közösség tagja lehetsz, sok hasznos tippet, tanácsot olvashatsz!
Felhasznált szakmai tartalom
- Fejes E., Kanczler GY. (1994): Az Állatok Világnapja: néhány ötlet az óvodai és általános iskolai megünnepléshez. Iskolakultúra, 41-43.
- Csányi Vilmos (2012): A kutyák szőrös gyerekek. Libri Kiadó, Budapest, 79-93.