fbpx

Magyar költészet napja – Hogyan hat ránk a versolvasás?

Átlagos olvasási idő: 2 perc

Az irodalom gyerekkorunktól kezdve az életünk részét képezi. Először a mondókák, később a versek, a költészet. Bár nem mindenki értékeli egyformán a magyar költészetet, de legtöbben fel tudunk idézni egy-egy kedves, vagy számunkra jelentőséggel bíró verset, legyen az Petőfi, Ady vagy Radnóti költeménye. Mit jelent számunkra a magyar költészet napja? Hogyan hatnak ránk a versek, és milyen erőforrásokat gyűjthetünk általuk? Hasznos lehet számunkra a versolvasás? Nagy Gitta írása – a kávéd mellé. [Espresso]

Hunyd be a szemed, és képzeld magad elé:

Patkó dobban. Esőcseppek kopognak az ablakon. Belekap a hajadba a szél. Megdobban egy szív.

Ritmusuk van.

115 éve született József Attila

Mindig is teljesen elvarázsolt az irodalom, a költészet világa. Mikor időm engedte, én is próbálkoztam a poétasággal – több-kevesebb sikerrel . Később ebből nőtte ki magát az írás szenvedélye. Azt hiszem, sokat köszönhetek az odaadó, elhivatott magyar tanárnőmnek, aki megszerettette velem az irodalmat. Talán nem mindenki ilyen szerencsés, de aki igen, az pontosan érti, miről beszélek.

Azonban én sose, s számomra egy költő se érhet fel József Attilához, aki 1905. április 11-én született, s ezen a napon tartjuk 1964 óta a magyar költészet napját.

Hogy mitől olyan különleges József Attila?

Mert mindenkihez szól. Mindenki talál valamit, amivel azonosulhat a verseiben. Szerelemmel, fájdalommal, elhagyással, de örömmel is.

József Attila – Ringató

József Attila bátran, a társadalmi konvenciókat legyőzve írt, mesterien foglalva szavakba a ki nem mondható érzéseket is. Az irodalom szerelmeseinek online is megjelentették József Attila összes költeményét.

Kortárs költészet

Számos kortárs költő verse is fellelhető online, sőt sok esetben ők már nem könyvekben, hanem kizárólag weben találhatóak meg.

Áfra János például közkedvelt kortárs költő, a Debreceni Egyetem egyik büszkesége, aki részt vesz az Új Művészet szerkesztőségének projektjében, mely a kiállítótermek bezárása miatt célul tűzte ki, hogy összekapcsolja a kép-szöveg párokat a zenével.

A magyar költészet napja

A költészet valami pluszt ad; színt visz néha fakó életünkbe. Megtaláljuk a ritmust, a dallamot, a szavak zörejeit a hétköznapokban, a versek visszhangoznak kiáltásaink nyomán, megcsillannak a víz tükrén. A zeneiség a versekben, a rímekben is megjelenik. Egy teljesen más szemléletmódot kaphatunk általuk.

Most, egy világjárvány idején az elvárásokkal, teendők százával zsúfolt napjainkban – vagy helyenként az unalom óráiban – egy vers többet tud mondani annál, amit mi ki tudnánk fejezni.

Babits Mihály: Húsvét előtt – részlet

Aki alszik, aludjon,
aki él az éljen,
a szegény hős pihenjen,
szegény nép reméljen.
Szóljanak a harangok,
szóljon allelujja!
mire jön uj március,
viruljunk ki ujra!
egyik rész a munkára,
másik temetésre
adjon Isten bort, buzát,
bort a feledésre!
Ó béke! béke!
legyen béke már!
Legyen vége már!

A magyar költészet, páratlan nyelvünk segítségével vigaszt nyújthat, szorongást oldhat, figyelmünket a fontos dolgokra terelheti. A költészet segít megküzdeni a veszteségeinkkel is (Jabarouti, Shariat és Shariat, 2014).

Segíthet elgondolkodni önmagunkon, a társadalomhoz fűződő viszonyunkon, s segít egy pillanatra lelassítani, megállni.

via GIPHY


Felhasznált szakmai tartalom


Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal is! 😉
Facebook
Email
Nyomtatás
0 0 szavazatok
Cikk értékelése
Feliratkozás
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Beépített visszajelzések
Megnézem az összes hozzászólást

Élvezted ezt a cikket? Csatlakozz a Zárt Közösségünkhöz! ❤️

Felépítésében hasonló, ám mégis más, mint a többi közösségi médiafelület. A tőlünk megszokott minőségi tartalmakkal találkozhatsz, amelyek inspirálnak, tanítanak és támogatják a fejlődésedet.

Valósítsd meg önmagad – velünk!

Neked ajánljuk
Interjú Gyarmathy Évával – Adjunk optimális kihívásokat a gyerekeknek!
Az óvodás tehetségígéret is figyelmet követel – Szükséges a tehetséggondozás óvodáskorban?
Hamupipőke Facebook-profilja – varázsolódj el Boldizsár Ildikó meseterápiás könyvétől
A kivételes teljesítmény nem a veleszületett tehetségen múlik – A GRIT-hatás 4 összetevője
Magyar költészet napja – Hogyan hat ránk a versolvasás?

Minden szülőnek a saját gyermeke a legszebb és a legtehetségesebb, s Gyarmathy Éva szerint ez így is van jól. Számtalan lehetőség, „belső

//
2021. április 7.

Az óvodás tehetséges gyerekeket „tehetségcsírának” vagy „tehetségígéretnek” hívjuk. Milyen programot választhatunk, ha nem akarjuk címkézni a gyerekeket? Egyáltalán szükséges ezzel az

//
2022. október 18.

Hallottál már arról, hogy a meséknek gyógyító erejük van? Talán azt gondoltad eddig, jól értelmezed a meséket, ismered a tanulságaikat, de

//
2021. február 8.

Mi segít annak talpra állni, akit kudarc ér? Miért fut vakvágányra olyan sok jó képességű ember? Hogyan találjuk meg a

//
2022. június 8.

Az irodalom gyerekkorunktól kezdve az életünk részét képezi. Először a mondókák, később a versek, a költészet. Bár nem mindenki értékeli

//
2020. április 11.
0 0 szavazatok
Cikk értékelése
Feliratkozás
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Beépített visszajelzések
Megnézem az összes hozzászólást
0
Te hogy látod? Szólj hozzá a témához!x