fbpx

zeneterápia

A zeneterápia lényege a zenével történő tudatállapot-változás, amelynek köszönhetően a kliens jobban megérti saját érzelmeit, valamint könnyebben megéli és feldolgozza a nem tudatosult lelki tartalmait is.

Zeneterápia fogalma

A zeneterápia a művészetterápia egyik fontos típusának tekinthető. Hatékonysága a szimbólumalkotáson, vagyis a lelki traumák szimbolikus kifejezésén alapul. Ha a szimbolikusan kifejezett tartalom tudatosul a kliensben, a trauma is könnyebben hozzáférhetővé válik. A lelki tartalmakon túl jelentősek a zenei szimbólumok is (pl. trombita = dicsőség).

Zeneterápiáról abban az esetben beszélünk, amikor egy képzett zeneterapeuta a zenét vagy bizonyos zenei elemeket (hang, ritmus, dallam, harmónia) annak érdekében használja, hogy elősegítse a kliens kommunikációját, kapcsolatainak fejlődését, tanulását, illetve kifejezőképességének javulását. Ezeken túl a terápia jó hatással van az egyén fizikai, emocionális, mentális, szociális és kognitív területeinek fejlődésére.

A zeneterápia célja, hogy a kliens sérült funkcióit helyreállítsa, és életminősége javuljon.

A zeneterápia hatása

A zeneterápia segítségével fejlődik az önreflexió, illetve a művészetterápiák hozzásegítik a klienst egyfajta kreatív öngyógyításhoz. A lelki munka során az érzelmek a jobb agyféltekéből a bal agyféltekébe kerülnek, amelynek köszönhetően a lelki motívumok tudatosabbá válnak.

A zene élményeket mobilizál, így nonverbális módon kimondhatóvá és tudatosíthatóvá válnak az elfojtott, vagy a szavakkal ki nem fejezhető élményeket. A ritmus segítségével összerendezi a mozgást és az idegrendszeri működést.

A zeneterápia során a lélek traumái kifejeződhetnek, hiszen a zenében „láthatóvá” válnak a lelki folyamatok.

A zeneterápia típusai

A zeneterápiás foglalkozások csoportosan és egyéni formában is történhetnek. Az első interjú alkalmával a terapeuta felméri a kliens állapotát, kommunikációs módját, az együttműködés és a tanultság fokát, és aszerint választ a kliens számára megfelelő módszert.

1. Receptív zeneterápia

A meghallgatott zene mozgósítja a kliens érzelmeit. A terápiás munka az élmények és a gondolatok megbeszélésének segítségével történik.

2. Aktív zeneterápia

A résztvevők hangot adó eszközökkel vagy saját hanggal kommunikálnak. A terápiás lehetőséget a foglalkozás során szerzett tapasztalatok, illetve a résztvevők megbeszélése adja. A terápia ezen típusához sincs szükség zenei előképzettségre.

3. Komplex zeneterápia

A zene által mozgósított élményeket, érzéseket improvizált mozgással, vagy bármilyen képzőművészeti tevékenységgel fejezik ki a jelenlévők, s a tapasztalataikat lehetőség szerint szóban is megosztják.

Felhasznált szakirodalom

« Vissza a Lexikonhoz