A múzeumok szerte a világon jelen vannak, büszkén hirdetve az adott terület történelmét és kultúráját. Miért is érdemes múzeumba járni? Milyen lehetőségeink vannak a múzeumlátogatásra, ha éppen nincsenek nyitva (vagy jelenleg, a koronavírus járvány idején…)? Cikkünkben ezekre a kérdésekre keressük a választ. Ocsenás Dorottya írása. [RISTRETTO]
A múzeumok iránti érdeklődés az elmúlt években megnövekedett, egyre többen járnak kiállításokat látogatni, és egyre több programot is szerveznek. A múzeumok világnapja alkalmából gondoltam, nézzük meg, vajon minek köszönhetik a népszerűségüket a múzeumok.
Engem a történelem régebben nem kötött le igazán, éppen ezért a múzeumok világa sem fogott meg. Azonban nagyjából egy éve eljutottam az egri várba, ahol rendkívül érdekes tapasztalatban volt részem. Az idegenvezetők XVI. századbeli várvédőkként mutatták be a várat, régies stílusban is beszéltek, és úgy is viselkedtek. Úgy mentünk végig az összes kiállításon, hogy egy másodpercre sem kalandozott el a figyelmem, annyira érdekesen adták elő!
Miért érdemes múzeumba járni?
1. Játékosan tanulhatsz
A tanulás mindig könnyebb, ha van egy játékos keret, amelybe beilleszthető a tananyag.
A legjobb tanároktól akarsz tanulni? Ez a szándékod? Nos, bárhol megtalálhatod őket. Ott laknak a könyvtárad polcain, a múzeumok falain, az évtizedekkel ezelőtt felvett zeneszámokban.”
– Elizabeth M. Gilbert
Gondolok itt akár a legalapvetőbb példára: amikor történelem óra keretében elviszik a diákokat a tananyag témájában egy kiállításra. Sokkal könnyebb megjegyezni például az 1552-es egri csatát, ha elmész az egri várba, és végighallgatod az izgalmas történeteket, amelyeket a – korhűen lovagnak beöltözött – idegenvezetők mesélnek.
Nem muszáj diáknak lenni ahhoz, hogy tanulhass. Rengeteg hasznos információt tudsz elsajátítani, ha utazás közben múzeumokat is látogatsz, és sokkal könnyebben megismerheted az adott ország vagy környék kultúráját.
2. Szuper közös program – akár családdal, akár barátokkal
Múzeumba menni tökéletes időtöltés lehet akár a családoddal, akár a barátaiddal. Pláne ha a szokásos állatkert-mozi-strand kombinációt már sokszor próbáltátok. Elmehettek együtt valami vicces, kreatív kiállításra, vagy akár történelmi témájú múzeumba, tesztelni, ki emlékszik többre az általános és középiskolai tanulmányokból.
Lepd meg a barátaidat azzal, hogy elmentek együtt múzeumba!
Nagyon érdekes, mély beszélgetések alakulhatnak ki az inspiráló környezet miatt.
3. Online is látogathatók
Bármennyire is jó a múzeumokat látogatni, nem mindig van rá lehetőségünk.
Például most a járványhelyzetben nem feltétlen megoldható a múzeumlátogatás.
Azonban vannak kifejezetten online lehetőségek, amelyekkel otthon is lehet élni. A debreceni Kölcsey Központ például online tárlatot indított, ahol szavazással választhatják ki az emberek, hogy mi legyen majd kiállítva.
Virtuális múzeumok
Vannak állandóan – és ingyenesen – virtuálisan látogatható múzeumok, amelyek közül néhányat összegyűjtöttem:
- British Museum, Anglia
- A Vatikáni Múzeum
- Louvre, Franciaország
Biztosan van Neked megfelelő
A sokféle múzeum és kiállítás között a kisebbek-nagyobbak is megtalálhatják a számukra megfelelőt, hiszen rengeteg van belőlük. A gyerekeket – és a játékosabb kedvű felnőtteket – megcélozva szerveznek rendkívül kreatív kiállításokat is, például lego-kiállítást. Nekem régi álmom a Karl May Múzeumba eljutni, mivel az egyik kedvenc könyvem szerzője.
TOP 7 tematikus magyarországi múzeum
Magyarországon rendkívül sok szép és érdekes múzeum található, amelyeket érdemes meglátogatni.
- Marcipán Múzeum, Keszthely
- Marcipánia, Eger
- Pipamúzeum, Ibafa
- Dobmúzeum, Cegléd
- Csokoládé Múzeum, Budapest
- Zsolnay Múzeum, Pécs
- Zwack Múzeum, Budapest
Így hát előbb-utóbb biztosan találsz olyat, ami neked tetszik – akár online, akár offline. 😄
Felhasznált szakmai tartalom
Torgyik J. (2013). A múzeumpedagógiai élmények és tapasztalatok a felnőttek körében. In Karlovitz J. T. (szerk.). Elmélet és gyakorlat a neveléstudományok és szakmódszertanok köréből. Komárno: International Research Institute, 290–295.