fbpx

állatasszisztált terápia

Az állatasszisztált terápia (AAT = animal assisted therapy) során a tanulási, fejlesztési folyamatba olyan állatot is bevonunk, aki a gazdájával ehhez szükséges két körből álló vizsgát tett.

Állatasszisztált terápia

Az állat-gazda páros meghatározott cél érdekében dolgozik együtt a csoporttal / egyénnel. A célt a szakember (pszichológus, /gyógy/pedagógus) határozza meg.

Háziállatok és az állatasszisztált terápia

A háziállatok tartása terápiás jellegű is lehet. Segíti a depressziós tünetek enyhítését és a magány érzését is tompítja. Segíti a szociális viselkedést is, így az állatterápia autista gyerekeknél is bevett terápiás módszer. Az állatasszisztált terápia során fejleszteni lehet a mozgást, az egyensúlyt. A testi fejlesztések mellett gyakran alkalmazzák az énhatékonyság, a kapcsolódás képességének, a stressz csökkentésének a fejlesztésére is. A terápia több típusú lehet, de a lovas és a kutyás terápia talán a legismertebb mind közül.

Állatasszisztált foglalkozás (AAA = animal assisted activity)

Példának okáért az idősek otthonában, szanatóriumokban tett rendszeres látogatás, mely legfőbb célja a kellemes, szórakoztató, szeretetet kapó és szeretetet adható pillanatok szerzése. Ebben az esetben macskát, nyulat éppúgy be lehet vonni, mint kutyát.

Állatasszisztált pedagógia (AAE = animal assisted education)

Az a tanulási folyamat egy oktatási intézményben, amikor – általában – kutyát alkalmaznak motivációként. A négylábú bevonása az iskolai órákba vagy óvodai foglalkozásokba könnyen megkedveltetheti az adott témát vagy tantárgyat a gyerekekkel, illetve motiválhatja őket az információszerzésre.

Felhasznált szakirodalom

Atkinson, R. C., Hilgard, E. (2005): Pszichológia. Osiris Kiadó, Budapest.

Csodakutya Alapítvány

Psychology Today: Animal Behavior

« Vissza a Lexikonhoz