Az obszesszív-kompulzív zavar (OCD, más néven: kényszerbetegség) egy pszichiátriai rendellenesség; amelyben újra és újra megjelenő kellemetlen képzetek vagy gondolatok (kényszergondolatok) mellett állandóan újra jelentkező késztetések vagy cselekedetek (kényszercselekedetek) vannak jelen.
Obszesszív-kompulzív zavar fogalma
A kényszerbeteg kénytelen olyasmire gondolni, amire nem akar, és a feszültség oldására kénytelen olyat cselekedni, amit nem akar megtenni.
- Az obszessziónak nevezett gondolatok hatására a betegek újra és újra végrehajtják ugyanazt a cselekvéssort, hogy megszabadulhassanak ezektől a gondolatoktól.
- A kompulzióként jelölt viselkedésformákat gyakran szigorú és kényszeres szabályok irányítják, és akár több órát is felemészthetnek egy nap.
A betegek többsége felismeri, hogy aggodalmai nem valósak, és a kényszeres cselekvések értelmetlenek, így gyakran alakul ki bennük szégyenérzet emiatt.
Az OCD kialakulása
Elkezdődhet apró, majd egyre erősödő tünetekkel, vagy akár egyik napról a másikra is. Akár élethossziglan fennállhat, de szerencsés esetben kezelés után múlhat.
Kényszerbetegség
A kényszerbetegek attól félnek, hogy rossz dolgok történnek, ha bizonyos cselekvéseket elmulasztanak megtenni az általuk meghatározott módon.
Például rettegnek attól, hogy valamilyen katasztrófa történik, ha a zebrán nem sikerül minden fehér csíkra rálépniük.
Ezek a gondolatok a beteg számára is riasztóak, fenyegetőek, a cselekedetek pedig értelmetlenek, de a szorongás csökkentése érdekében muszáj folytatnia azokat. A betegség gyakran okoz pániktüneteket, depressziót és szorongást.
A kényszerbetegség oka
A pontos oka nem ismert, de hátterében állhat a neurotranszmitterek csökkent szintje, elnyomott traumaélmények, vagy akár eltanult viselkedési minták is.
Felhasznált szakirodalom
- Atkinson, R. C. Hilgard,E. (2005). Pszichológia. Osiris Kiadó, Budapest.
Fenske, J. N., Schwenk, T. L. (2009). A kényszerbetegség kivizsgálása és kezelése, Orvostovábbképzõ Szemle, 16, 10.