Az oxitocin az agyalapi mirigy hátsó lebenyében termelődő „fájdalomcsökkentő” hormon, amely a hipotalamusz révén kerül a vérbe.
Oxitocin fogalma
Az agyban termelődő oxitocin csökkenti a fájdalomérzetet (közvetlenül az agyban), illetve többek között simaizom-összehúzó hatású – a méh és az emlők simaizomzatára hat.
Napjainkban szülés során gyakran alkalmaznak oxitocin hormont, amelynek adagolása ugyan beindítja a méhösszehúzódásokat, azonban gátolja az agyi oxitocintermelődést, ezzel csökkentve a fájdalomcsillapító hatást.
Az oxitocinnal összefüggő betegségek
- Mentális egészség: Az oxitocin érzelmi szabályozásban betöltött szerepe miatt potenciális tényező a mentális egészségi állapotokban. A kutatások olyan állapotokra gyakorolt hatását vizsgálják, mint a szorongásos zavarok, a depresszió és az autizmus spektrumzavarok.
- Szív- és érrendszeri egészség: Az oxitocinnak szív- és érrendszeri előnyei lehetnek, beleértve a vérnyomás és a szívfrekvencia szabályozását.
- Szociális zavarok: A szociális nehézségekkel jellemezhető állapotok, mint például a szociális szorongásos zavar (szociális fóbia) és a szkizofrénia, az oxitocinkutatás tárgyát képezik. Tanulmányok tárgya, hogy az oxitocin pótlása nyújthat-e terápiás előnyöket.
- Függőség és kábítószerrel való visszaélés: Az oxitocinnak az agy jutalmazási rendszereire gyakorolt hatása felveti a függőségben és a kábítószerrel való visszaélésben játszott lehetséges szerepének kérdését. Fontos kérdés, hogy az oxitocin lehet-e a függőség kezelésének célpontja.
- Anyai egészség: Az oxitocinnak a szülésben és a szoptatásban való részvétele összekapcsolódik az anyai egészséggel. A szülés utáni vérzés megelőzésében és az általános anyai jólét támogatásában betöltött szerepének vizsgálata kulcsfontosságú lehet.
Az oxitocin előnyei nyilvánvalóak a társas kapcsolatok elősegítésében és a különböző fiziológiai folyamatok támogatásában. A kutatások feltárták és feltárják a mentális egészségre, a szív- és érrendszeri egészségre és bizonyos rendellenességek kezelésére gyakorolt hatásait. Az oxitocin szerepének megértése alapot nyújthat az újszerű terápiás beavatkozások feltárásához, valamint az általános egészség és jólét előmozdításához.
Felhasznált szakirodalom
- Cole, M., Cole, S. R. (2006): Fejlődéslélektan. Budapest: Osiris Kiadó.
- Zimbardo, P., Johnson, R., McCann, V. (2017): Pszichológia mindenkinek. Agyműködés, öröklés, észlelés, fejlődés. Budapest: Libri Kiadó.
- Carter, C. S., & Porges, S. W. (2013). The biochemistry of love: an oxytocin hypothesis. EMBO reports, 14(1), 12-16.
- Feldman, R., & Bakermans-Kranenburg, M. J. (2017). Oxytocin: a parenting hormone. Current opinion in psychology, 15, 13-18.
- Uvnäs-Moberg, K. (1998). Oxytocin may mediate the benefits of positive social interaction and emotions. Psychoneuroendocrinology, 23(8), 819-835.
- Macdonald, K., & Macdonald, T. M. (2010). The peptide that binds: a systematic review of oxytocin and its prosocial effects in humans. Harvard Review of Psychiatry, 18(1), 1-21.
- Guastella, A. J., & Hickie, I. B. (2016). Oxytocin treatment, circuitry, and autism: a critical review of the literature placing oxytocin into the autism context. Biological psychiatry, 79(3), 234-242.