fbpx

állatetológia

Az állatetológia egy külön tudományág, mely az állatok viselkedésével foglalkozik.

Állatetológia fogalma

Az állatetológia vizsgálja az állatok viselkedését és azokat a működésmódokat, amelyek sajátosak az adott fajra nézve. Ilyen például a szaporodás és az ezt megelőző párválasztás, a kommunikáció, a születést követő imprinting folyamata.

Az etológia önmagában is érdekes téma, ráadásul rengeteg segítséget ad az emberiség számára. Az állatokon végzett megfigyelések sok esetben választ adnak az emberi faj viselkedésének miértjeire. Hogyan reagálunk veszélyhelyzetben? Mit okoz bennünk a stressz, a szerelem, a szex? Az állatok ösztönlények, így teljes valójukban tanulmányozhatjuk őket akár otthoni környezetben, akár a természetben.

Az állatetológia jellemzően megfigyel egy adott viselkedést, például az imprintinget, és a folyamatot összehasonlítja a különböző fajok között, így inkább a teljes állatvilágra von le következtetéseket, és nem egyes fajokra kizárólagosan.

Az állatok viselkedéstanának a betegségek gyógyításában is nagy szerep jutott.

Az állatok is lehetnek depressziósak, lehetnek mentális és fizikai betegségeik,

így az állatok megfigyelése sok esetben segíti a válaszok megtalálását az emberek számára.

Háziállatok és az állatasszisztált terápia

A háziállatok tartása terápiás jellegű is lehet. Segíti a depressziós tünetek enyhítését és tompítja a magány érzését. Továbbá segíti a szociális viselkedést, így autista gyerekeknél is bevett terápiás módszer az állatterápia. A lovas- és a kutyaterápia talán a legismertebb mind közül.

Felhasznált szakirodalom

  • Atkinson, R. C., Hilgard, E. (2005). Pszichológia. Budapest: Osiris Kiadó.
  • Psychology Today: Animal Behavior.
« Vissza a Lexikonhoz