A DSM magyarul a Mentális zavarok diagnosztikai és statisztikai kézikönyvét jelenti, a Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders rövidítése.
DSM fogalma
A DSM-et az American Psychiatric Association (APA), magyarul az Amerikai Pszichiátriai Társaság szerkeszti. A kézikönyv több kiadást élt meg, hiszen folyamatosan alkalmazkodik az orvostudomány fejlődéséhez. Jelenleg a DSM ötödik kiadása (DSM-V) van érvényben.
A DSM orvosok számára készült: segítséget nyújt abban, hogy milyen tünetek szerint lehet valakit diagnosztizálni az adott mentális betegséggel. A kézikönyv a betegségekhez kódokat is rendel.
Habár a kór lefolyása nem jósolható meg 100%-ban, és az azonos tünetek sem feltétlenül jelentenek azonos okokat, az osztályozás segítséget nyújthat abban, hogy mely kezelési módszerek lehetnek a legjobbak. Az egységes kategóriáknak köszönhetően, az osztályozás gyorsítja a szakemberek közti kommunikációt is.
DSM kategóriák
- Idegrendszeri fejlődési zavarok
- Skizofréniaspektrum és más pszichotikus zavarok
- Bipoláris és kapcsolódó zavarok
- Depressziós zavarok
- Szorongásos zavarok
- Obszesszív-kompulzív és a kapcsolódó zavarok
- Traumákkal és stresszorokkal kapcsolatos zavarok
- Disszociatív zavarok
- Pszichoszomatikus zavarok
- Táplálkozászavarok
- Ürítési zavarok
- Alvás-ébrenlét zavarok
- Szexuális diszfunkciók
- Nemi (gender-) diszfória
- Diszruptív, impulzuskontroll- és viselkedészavarok
- Szerhasználati és függőségzavarok
- Neurokognitív zavarok
- Személyiségzavarok
- Parafíliás zavarok
- Más (klinikailag lényeges) zavarok
Felhasznált szakirodalom
- American Psychiatric Association (2013). Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition (DSM-5).