A kontrollhely, más néven kontrollhiedelem, kontrollhit Rotter (1966) nevéhez fűződő fogalom, mely szerint mi emberek lehetünk inkább „belső kontrollosok”, vagy „külső kontrollosok”.
Kontrollhely fogalma
Az, hogy milyen kontrollhittel bírunk, annak függvényében változik / alakul, hogy milyen forrásból várjuk, származtatjuk a jutalmakat, vagy büntetéseket. A kontrollhely szerint tehát eltérők az emberek, inkább „belső kontrollosok”, vagy „külső kontrollosok”. A kontrollhiedelem milyensége ezért tulajdonképpen egy kontinuum mentén határozható meg (Phares, 1989).
Külső és belső kontroll
Belső kontrollhit esetében az egyén saját magának, képességeinek tulajdonítja a viselkedésének megerősítőit; míg külső kontrollhely mellett ezt valamilyen rajta kívül álló, egyéb tényezőkhöz köti.
-
Belső kontroll
Belső kontroll esetén ok-okozati viszony tapasztalható a viselkedés és a jutalom, vagy büntetés közt; tehát ilyen esetben – ha például megbukunk egy vizsgán -, azt saját képességeink hiányához, míg a sikeres vizsgát képességeink magas szintjéhez kapcsoljuk.
-
Külső kontroll
Külső kontrollosság esetén a helyzet olyan jegyeihez köthető a megerősítés, mint a balszerencse, véletlen, vagy egy másik személy hatása. Így, egy külső kontrollos személy úgy hiheti, azért nem sikerült a vizsgája, mert túlságosan nehéz kérdéseket kapott, amihez nem volt meg a szükséges tananyag; ha pedig sikeres vizsgát tesz, azt a véletlen művének tulajdoníthatja.
Felhasznált szakirodalom
- Gomez, R. (1997). Locus of control and type: A behavior pattern as predictors of coping styles among adolescents. Personality and Individual Differences, 23(3), 391-398.
- Phares, E. J. (1989). Kontrollhely. In Szakács F. (szerk.), Személyiséglélektani Szöveggyűjtemény IV/1. Személyiségdimenziók mérése (pp. 101-151). Budapest: Tankönyvkiadó.
- Rotter, J. B. (1966). Generalized expectancies for internal versus external control of reinforcement. Psychological Monographs: General and Applied, 80(1), 2-28.