fbpx

szociális tanulás

A szociális tanulás azon készségeknek, ismereteknek, viselkedéseknek az elsajátítását jelenti, amelyek lehetővé teszik a csoportba való beilleszkedést és a hatékony működést.

Szociális tanulás fogalma

Az elmélet megalkotója  Miller és Dollard, valamint Albert Bandura, akik a viselkedést a kölcsönös meghatározottság elvével magyarázzák. A viselkedést a mintaként szolgáló szociális környezetben vizsgálták, és azt figyelték, hogy a másokon látott viselkedési mintázatokat milyen hajlandósággal utánozza, és hogyan értékeli a személy.

A gyerekek úgy tanulnak tőlünk, felnőttektől, hogy megfigyelik a viselkedésünket és utánozzák azt – gondoljunk csak a Bandura nevéhez fűződő híres Bobo baba kísérletre.

Bandura az emberi működést a személyes tényezők, a viselkedés és a környezeti tényezők kölcsönhatásának tudja be. Elmélete szerint nemcsak környezetünk hat ránk, hanem mi is tudjuk azt alakítani, emellett a kognitív folyamataink is meghatározzák, hogy a milyen környezeti eseményekre reagálunk, milyen eseményeket veszünk észre, hogyan értelmezzük ezeket, és milyen válaszokat adunk rájuk.

Felhasznált szakirodalom

  • Almássy, Á. (2007): Pszichológiai lexikon. Helikon kiadó, Budapest.
  • Cole, M., Cole S. R. (2006): Fejlődéslélektan. Budapest: Osiris Kiadó.
« Vissza a Lexikonhoz