- Átlagos olvasási idő: 5 perc
Legtöbbünk szeret a természetben lenni, kirándulni, piknikezni a szabad levegőn. Vajon miért is van olyan jó hatással a természeti környezet az emberekre? Hogyan tudunk egy kevés természetet vinni otthonunkba, ha nem kertes házban élünk? Ebben a kávé mellé írt cikkben ezekre a kérdésekre keressük a választ. Ocsenás Dorottya írása – a kávéd mellé. [Lungo]
Természetben töltött idő
Rendkívül felszabadító élmény egy hétvégi vagy akár egy hétköznapi napon munka vagy iskola után kiszabadulni a természetbe. A természetben való kikapcsolódás azonban nem egyenlő a szabad ég alatt végzett munkával!

A természet képes igazán felszabadítani.
Kimenni a természetbe sétálni egyet, csak élvezni a friss levegőt a bőrünkön, érezni a föld és a fák illatát, és hallani, ahogy a fák levelét fújja a szellő, egészen különleges élményt nyújt, főleg ha ennek szenteljük a figyelmünket.
Egy érdekes kutatás
Faber Taylor és Kuo (2011) hiperaktivitás zavarral küzdő gyermekeket vizsgáltak. Három csoportra osztották a gyerekeket, mindhárom csoport egy 20 perces sétát tett. A különbség a séta helyszíne volt; az első csoport a belvárosban tett sétát, a második csoport lakóövezetben, a harmadik pedig egy parkban.
A gyerekek figyelmi kapacitását mérték mindhárom helyzetben a séta előtt és után. Nem túl meglepő módon azok a gyerekek, akik a parkban sétáltak, szignifikánsan jobb eredményt értek el a figyelem teszten, mint a másik két csoport tagjai.
Ezek a hatások a felnőttekre is érvényesek. Azonban ahhoz, hogy ezek az előnyök igazán érvényesüljenek, és tartósan megmaradjon a hatásuk, érdemes legalább hetente fél órát kinn tölteni a szabad levegőn. Szánj időt egy sétára, esetleg ha van hó, akkor hógolyózásra, nyáron egy kellemes piknikre!
Azonban nem olyan egyszerű megoldani, hogy rendszeresen tudjunk a természetben tartózkodni. Nyilván a kertes házban, illetve parkos területek közelében élők a legszerencsésebbek ebből a szempontból.
Természet otthon
Akkor se csüggedj el, ha közeledben nem található „zöld övezet”. Megoldható, hogy egy emeleti lakásba is becsempésszünk egy kis természetet. Ugyanis a kert és nagyobb természeti terület hiányát a lakásban elhelyezett növényekkel egyszerűen lehet kompenzálni.

A benti növények képesek igazán kellemes hangulatot teremteni az otthonunkban.
A növények a lakásban szintén segítik az ellazulást, frissítik a levegőt, és nem mellesleg jól is néznek ki. 🙂 Az sem utolsó szempont, hogy a növénytartás rendszert teremthet a napunkban. A mindennapi öntözgetés kellemes, meditatív napi teendővé válhat.
Tipp
Ha nincs erkélyed – vagy ha van, de még ezen túl is szeretnél növényeket -, ne félj a lakásba is tenni cserépben néhányat. Vannak kifejezetten árnyékkedvelő fajták is, hogy feldobják a sötét sarkokat. Egyik személyes kedvencem a Zámia (Zamioculcas, vagy más nevén agglegénypálma vagy legényvirág). Egy kedves barátom mesélte, hogy véletlenül fél évre bezárta a szekrényébe, majd mire megtalálta, hajtott egy új ágat a növény. 🙂
Tipp
Még egy-két ötlet számodra:
- Köveket (domború darabokat) vagy homokot lepakolni egy tálcára, és azt elhelyezni a földön. A talpnak kellemes érzés, ha mezítláb ráállsz.
- Ágak vagy virágok vázában. Nem annyira igényesek, mint a szobanövények, de nyilván nem is tartanak olyan sokáig.
Ezeken túl is rengeteg lehetőség van még, a te kreativitásodon múlik, hogyan valósítod meg azt, hogy legyen természet az otthonodban is.
Ha érdekelnek ezen felül is a természet jótékony hatásai, és szívesen olvasnál még néhány tippet, hogyan csempészd be az életedbe a természet közelségét, ajánlom Mohácsi Rebeka cikkét, amelyet ide kattintva tudsz elolvasni.
Határ a csillagos ég...
Csatlakozz a közösségünkhöz!

Ingyenes zárt Facebook csoport
Csoportunk neked szól, ha elég motivált vagy ahhoz, hogy elkezdj dolgozni önmagad megvalósításán. Itt olyan EXTRA TARTALMAKHOZ juthatsz, amiket máshol nem osztunk meg; és kapcsolatot építhetsz a csoport többi tagjával. Tedd fel kérdéseidet, és oszd meg velünk sikerélményeidet! 🙂
Felhasznált szakmai tartalom
- Collado, S., & Staats, H. (2016). Contact with Nature and Children’s Restorative Experiences: An Eye to the Future. Frontiers in Psychology, 7(1885).
- Faber Taylor A., Kuo F. (2011). Could exposure to everyday green spaces help treat ADHD? Evidence from children’s play settings. Applied Psychology, 3, 281–303.
Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal is! 😉
Nagyné Ocsenás Dorottya
Pszichológusként minden lehetséges alkalmat megragadok a fejlődésre, legyen ez szakmai vagy személyes területen. Szeretem a változást, és szívesen feszegetem saját komfortzónám határait. Ez meglátszik a hobbiválasztásomon is: tűzzsonglőr vagyok. Emellett odáig meg vissza vagyok a kézműveskedésért, a jó könyvekért, a zenéért, és persze a cikkírást se felejtsük ki. Az életemet jókedvűen élem, ami lehetetlen lenne egy jó adag önirónia nélkül. Hiszen: „Hát nem azért élünk, hogy embertársaink mulassanak rajtunk, mi pedig rajtuk nevessünk, ha rákerül a sor?" /Jane Austen/