fbpx

tanult tehetetlenség

A tanult tehetetlenség a közömbösség és a tehetetlenség kísérletileg létrehozott állapota, mely annak következtében alakul ki, hogy az élőlényt elkerülhetetlen traumának (áramütés, hideg, meleg stb.) teszik ki. Mivel az élőlénynek nincs módja a fájdalmas helyzetek elkerülésére vagy elmenekülésre, szembekerül a tehetetlenség érzésével, ami a további szituációkra is generalizálódik.

Tanult tehetetlenség fogalma

A kontrollhiány ismételt megtapasztalásának talán legrosszabb következménye a tanult tehetetlenség (Seligman, 1975; Abramson, Seligman és Teasdale, 1978).

Ha egy negatív eseményt úgy értékelünk, mint ami általános és ellenőrizhetetlen oknak tulajdonítható, feladhatjuk a próbálkozást – ami a tanult tehetetlenség egyik tünete. Azok az állatok és emberek, amelyek, illetve akik ellenőrizhetetlen eseményeket éltek át, gyakran feladják azt a törekvést, hogy irányítsák saját sorsukat (Seligman és Maier, 1967). A tanult tehetetlenség tehát gátolja az emberek arra irányuló erőfeszítéseit, hogy ellenőrzésük alá próbálják vonni a helyzeteket.

Azok az emberek, akik megoldhatatlan problémákat próbálnak feldolgozni, vagy ellenőrizhetetlen kudarcokat élnek át, akkor is feladhatják a próbálkozást, amikor erőfeszítéseik talán eredményesek lehetnének.

Az események ellenőrizhetetlenként történő értékelése hozzájárul a klinikai depresszióhoz. Más kutatók szerint azonban csak részlegesen magyarázza a depressziót: szükséges hozzá a fennálló események belső okoknak való tulajdonítása – „az én hibám” – is. (Abramson és mtsai., 1978).

Felhasznált szakirodalom

  • Abramson, L. Y., Seligman, M. E. P., Teasdale, J. (1978): Learned helplessness in humans: Critique and reformulation. Journal of Abnormal Psychology, 87(1), 49-74.
  • Atkinson, R. C., Hilgard, E. (2005): Pszichológia. Budapest: Osiris Kiadó.
  • Seligman, M. E. P. (1975): Helplessness: On Depression, Development, and Death (A Series of Books in Psychology). San Francisco: Freeman.
  • Seligman, M. E. P., Maier, S. F. (1967): Failure to Escape Traumatic Shock. Journal of Experimental Psychology, 74, 1-9.

    Smith, E. R., Mackie, D. M. (2004): SzociálpszichológiaBudapest: Osiris Kiadó.

« Vissza a Lexikonhoz