fbpx

szociométer

A szociométer egy olyan feltételezett belső pszichológiai monitor, amely nem tudatos működésen keresztül folyamatos megfigyelés alatt tartja a társas környezetet, és riaszt, ha a társas elutasítás jeleit észleli.

Szociométer fogalma

A hipotézis szerint mindenki rendelkezik egy olyan kommunikatív, illetve metakommunikatív mentális rendszerrel, mellyel folyamatosan monitorozza a környezet reakcióit, és azt vizsgálja, mennyire érzi magát a társakhoz tartozónak. Információkat gyűjt arról, mások mennyire fogadják el, tartják érdekesnek, népszerűnek. A mentális értékelés az elfogadástól a mellőzöttségig, az elutasításig, egészen a kirekesztésig terjedhet.

Szociométer jelentősége

A szociométer-elmélet szerint az ember csoporthoz való tartozása alapvető szükséglet, melynek evolúciós magyarázata az, hogy az összetartozás jelentősen megnövelte a túlélési esélyeket. Ma az önbecsülésben betöltött szerepe vitathatatlan, mivel a leértékelést, kiközösítést tapasztaló személy önértékelése is csökken. Mindezek tekintetében az önértékelés motiváló tényező, hiszen a kapcsolati minőségre és ezáltal az esetleges szociális fenyegetettségre hívja fel a figyelmet.

A mentális monitor azonban nem egyformán működik mindenkinél. Vannak, akik érzékenyen reagálnak a jelzésekre, és olyanok is, akik nem fogékonyak sem a verbális, sem a nonverbális változásokra. Kialakulása és működése függ az egyén beállítottságától, a családi viszonyoktól és a korábbi társas tapasztalatoktól egyaránt.

Szociometria és szociogram

A társas kapcsolatok szerkezetének, belső struktúrájának vizsgálatával a szociometria foglalkozik, amit Jacob L. Moreno pszichoterapeuta dolgozott ki. Moreno szerint „az emberi kapcsolatok létrejöttének és rendeződésének, valamint azokon belül a személyek elhelyezkedésének” tanulmányozását jelenti.

A szociogram a társas interakciók vizsgálatából leszűrt adatok grafikus ábrázolása, mely megjeleníti a személyeket, a közöttük lévő kapcsolatokat rokonszenvi, illetve ellenszenvi választások irányával.

Felhasznált szakirodalom

  • Atkinson, R. C., Hilgard, E. (2005). Pszichológia. Budapest: Osiris Kiadó.
  • Mérei, F. (2006). Közösségek rejtett hálózata. Budapest: Osiris Kiadó.
« Vissza a Lexikonhoz