A pszichoterápia a lelki problémák, vagy pszichés megbetegedések kezelésének tudományosan megalapozott, szakszerű módja – terápiás kapcsolat segítségével.
Pszichoterápia fogalma
A pszichoterápia során átélt élményeknek köszönhetően megváltozik a páciens hozzáállása a különböző dolgokhoz. Jobban megérti a saját érzelmeit, átlátja személyes kapcsolatait, fejlődik a stresszkezelési és problémákkal való megküzdési stratégiája. A kezelés lehet egyéni, csoportos, illetve pár- és családterápia.
Pszichoterápia végzéséhez megfelelő képzettséggel (klinikai szakpszichológus, vagy pszichoterapeuta) és gyakorlattal kell rendelkeznie.
A klinikai szakpszichológus 5 év pszichológiai, majd plusz 4 év szakpszichológusi tanulmányok után tehet klinikusi szakvizsgát. A pszichoterapeutáknak a szakorvosi, illetve klinikus szakpszichológusi végzettségére ráépített pszichoterápiás szakvizsgát kell tenniük.
A pszichoterápiás kezelések módja
A pszichoterápia mindig kezeléssorozat, üléseken folyik. A pszichoterápiás ülés gyakorisága és időtartama előre meghatározott: időtartama alapesetben 60 perc, melyből a szakember 45-50 percet tölt a beteggel. Egyes módszereknél dupla (például családterápia) illetve tripla (pszichodráma) ülésekkel is szokás dolgozni. Bizonyos módszerek (pl. szupportív terápiák) esetében az ülés feleződhet is (25-30 perc).
A terapeuta és a kliens az első találkozás alkalmával megegyeznek a módszer típusában, az ülések idejében, gyakoriságában és a folyamat várható hosszában. A megbeszélés után a szakember és a kliens terápiás szerződést ír.
Pszichoterápiás módszerek
Napjainkban számtalan irányzata van a pszichoterápiának, így elkülönítünk alap- és szakpszichoterápiákat.
Alap-pszichoterápiák:
- Pszichoterápiás krízisintervenció (válsághárítás)
- Pszichoterápiás konzultáció (tanácskozás)
- Szupportív terápia (támogató kezelés)
- Autogén tréning
Szakpszichoterápiák:
- Analitikus terápiák
- Viselkedés- és kognitív terápiák
- Humanisztikus terápiák
- Egyéb, mélylélektani terápiák (pl. szimbólumterápia)
- Egyéb terápiák (pl. hipnoterápia)
- Gyermekterápiák
- Csoportpszichoterápiák
- Család- és párpszichoterápia
Felhasznált szakirodalom
- Szőnyi G., Füredi J. (2000). A pszichoterápia tankönyve. Medicina, Budapest.