fbpx

iskolapszichológia

Az iskolapszichológia, az iskolapszichológus célja olyan beavatkozások végzése, melyek a fejlődést segítik elő.

Iskolapszichológia fogalma

Ebbe beletartozik a nehézségek és rendellenességek hátrányos hatásainak minimalizálása. Mindezt úgy éri el, hogy a személyes, családi, iskolai és közösségi erőforrásokat igyekszik a leghatékonyabban felhasználni.

Az iskolapszichológus feladatai szerteágazóak. Beszélhetünk konzultációról, tanácsadásról, pszichoedukációról és akár kutatások végzéséről is. Mindezek a beavatkozások érintik a pedagódusokat, a gyerekeket és a szülőket is. A feladatok közül az egyik talán legfontosabb a prevenció, amely lehet elsődleges, másodlagos vagy harmadlagos.

Az elsődleges főképp pszichoedukációból áll és célja a problémás jelenségek megelőzése. A másodlagos prevenció a problémás esetek mihamarabbi kiszűrésére és beavatkozásra irányul. A harmadlagos pedig az ártalomcsökkentést, a már megtörtént probléma kezelését jelenti.

Munkaformákat tekintve a beavatkozás lehet közvetlen vagy közvetett. A közvetlen kiterjedhet az egyénre, csoportra vagy akár egy rendszerre, közösségre is. Ez lehet konzultáció, tanácsadás, prevenciós csoportfoglalkozás stb. Közvetett szolgáltatás tartalmazhat felméréseket, programtervezést és értékelést vagy továbbképzések szervezését.

Az iskolapszichológiát az iskolapszichológus használja fel, hogy önálló tanulási, társas és önismereti készségekre tanítsa a tanulókat.

Felhasznált szakirodalom

« Vissza a Lexikonhoz