fbpx

introspekció

Az introspekció vagy szelfreflexió jelentése önmegfigyelés, a saját tudattartalom, saját élmények, saját érzések leírása.

Az introspekció fogalma

Az introspekció az értelmezés figyelmen kívül hagyásával történő önmegfigyelés, pusztán a jelenségekre koncentrálva. Szubjektív élményekről, érzésekről való beszámoló.

Az introspekció kísérleti szemszögből

Introspekciónak hívják azt a kutatási technikát is, amelyet a kísérleti pszichológia létrejöttekor széles körben használtak. A módszer főképp Wilhelm Wundt nevéhez köthető, aki a kutatásaiban résztvevő személyeket arra kérte, hogy figyeljék meg, mit élnek át egy-egy kísérleti helyzetben, milyen gondolataik, érzelmeik támadnak. Wundt a résztvevőket tanította arra, hogy a saját maguk megfigyelése minél objektívebb módon menjen végbe, így a kísérletekben csak olyan személyek vehettek részt, akik az introspekció módszerét elsajátították.

A mentalizáció és az introspekció viszonya

Az introspekció nem mosható össze a reflektív funkcióval.

A reflektív funkció egy automatikus folyamat, nem tudatosan működik.

A reflektív funkció formát és koherenciát kölcsönöz a szelfszerveződésnek, amely kívül van a tudatosságon, ellentétben az introspekcióval, amelynek fontos hatása van az egyén magára vonatkozó élményeire.

Felhasznált szakirodalom

  • Allen, J. G., Fonagy, P., Bateman, A. W. (2011). Mentalizáció a klinikai gyakorlatban. Oriold és Társai.
  • Denett, D. C. (1983). Intentional systems in cognitive ethology: The „Panglossian paradigm” defended. Behaioral and Brain Sciences, 6,  343-390.

További információt itt találhatsz.

« Vissza a Lexikonhoz