fbpx

dopamin

A dopamin a központi idegrendszer egyik neurotranszmittere, azaz hírvivő anyaga, amely a hormon- és az idegrendszerben a receptorokhoz kötődve fejti ki hatását a szervezetre.

Dopamin fogalma

A dopamin a receptorokhoz kötődve fejti ki hatását a szervezetre. A receptormolekulától függően ugyanaz az ingerületátvivő anyag serkenthet és gátolhat is folyamatokat.

A dopamin központi szerepet tölt be a motivációban. Boldogsághormonnak is nevezik, ugyanis felszabadulása örömérzést vált ki a szervezetben, amely jutalmazó erejével fenntartja az őt kiváltó viselkedést. Ez lehet az étkezés, a szexualitás, tudatmódosító szer használata, vagy egyéb – akár semleges – viselkedés, amelyhez az agy asszociatív úton örömérzetet társít.

Amfetaminhasználók körében figyelhető meg például, hogy a dopamin mennyisége nagymértékben nő a szervezetben, ami örömérzethez, de akár hallucinációkhoz is vezethet. Emiatt szerepe van a függőségek kialakulásában és fenntartásában is.

A dopaminrendszerünk négy pályarendszerből tevődik össze:

  1. Mezokortikális (kognitív funkciók)
  2. Mezolimbikus (jutalmazás)
  3. Mezostriatális (mozgások kialakítása)
  4. Tuberoinfundibuláris (prolaktin, tehát tejtermelés)

A dopamin szerepe a mentális betegségekben

A dopamin túl- vagy alultermelődése az agyban különböző betegségek kialakulásához vezethet.

A szkizofrénia kialakulásában nagy szerepe van a genetikának. A dopamin-hipotézis szerint a szkizofrén betegek szervezetében dopamin-túltermelődés figyelhető meg, a D2 receptorok aktivitása kórosan megemelkedik. Ezen betegek kezelésében éppen ezért a különböző antipszichotikumok leginkább a dopaminerg rendszerekre hatnak, a dopaminreceptorokat blokkolják. A betegség nem gyógyítható, viszont így a hallucinációkat, téveszméket hatékonyan tudják csökkenteni.

A Parkinson-kór ezzel szemben egy olyan betegség, amely jelentős agyi károsodással jár. Ennek következtében a dopaminerg neuronok is csökkennek, és a dopamin alultermelődése figyelhető meg. A betegek mozgása nehézkessé válik, remegés jelentkezik, emlékezeti- és memóriaproblémák léphetnek fel. Éppen ezért gyógyszeres kezeléssel a dopamintermelés növelését célozzák meg, amivel – éppen úgy, mint a szkizofrénia esetében – a tünetek csökkenthetők, de a betegség megmarad.

Felhasznált szakirodalom

« Vissza a Lexikonhoz