- Átlagos olvasási idő: 5 perc
Hallottál már arról, hogy a meséknek gyógyító erejük van? Talán azt gondoltad eddig, jól értelmezed a meséket, ismered a tanulságaikat, de amikor elolvasod Boldizsár Ildikó mesekutató, terapeuta Hamupipőke Facebook-profilja című könyvét, rájössz, hogy tévedtél. Az eredeti Andersen és Grimm-mesék, a világ különböző népmeséi épp úgy íródtak felnőtteknek is, mint gyermekeknek, sőt! Mit tud adni neked a saját életedre vonatkozóan ez a meseterápiás könyv? Hogyan válik a változtatás eszközévé, olykor új életet adóvá egy-egy régi mese? Nagy Gitta pszichológus könyvajánlója – a kávéd mellé. [VANÍLIÁS CAPPUCCINO]
Érezted már úgy, hogy néha túl sok egyedül megküzdeni a nehézségekkel és a terhekkel? Hogy nem futsz el előlük, nem akarod a szőnyeg alá seperni őket, de mégis kéne egy kapaszkodó, egy vezérfonal, kiindulási alapként. Letenni a gondjaidat egy kicsit; tessék, én hadd szusszanjak, hadd nézzek rá kívülről!
A meseterápiában, s most kicsit a cikk olvasása közben is, ezt megteheted. Nem egyedül indulsz el az úton, hanem veled tart a csillagszemű juhász, Holle anyó, a boszorkányok és a királylányok, s megannyi segítő.
De mielőtt belépünk a mesevilágba, arra kérlek, csukd be a szemed, és repülj vissza a gyerekkorodba! Találsz olyan mesét, amelyik a kedvenced volt? Esetleg olyat, amiről mesélték neked, hogy sokáig minden nap azt kellett olvasni? Ne a mesefilmekre, rajzfilmekre gondolj, hanem az általad hallott, vagy sokat forgatott mesékre. Mi volt számodra az üzenete?
Megfigyelési kísérlet
Kedvenc mesehős
Az út A-ból B-be
Nem brutális sorsok vagy igazságtalan döntések érték el ezt az érzést, hanem a komplex folyamat,
a cél megfogalmazásának és elérésének a módja.
Kevés könyv írja le érthetően, hogy hogyan jutunk el A-ból B-be. Legtöbbször nem láttam tisztán az utat. Rendben van, hogy van egy probléma, azaz megoldandó helyzet, keressük a pozitívan megfogalmazott célt, majd verejtékesen belevágunk. Boldizsár Ildikó azonban megmutatta, hogy a meseterápia és a szimbólumokban való gondolkodás, a mesénk megtalálása a verejtékekből örömkönnyeket formálhat a folyamatban, amelyben az életünkön változtatunk.
Találd meg a meséd!
„Eszembe jutott egy történet. Elmesélhetem?” – kérdezi az írónő egy-egy jó pillanatban a klienseitől. Mindenki életútjában keres és talál is olyan mozzanatokat, emlékeztetőket, melyek alapján felsejlik, majd kibontakozik, hogy melyik mese illik a kliens életére vagy élethelyzetére a legjobban.
Az alapján, hogy hol tartunk most, és hova szeretnénk eljutni, a Hamupipőke Facebook-profiljában mindenki megtalálja a neki szóló mesét. 13 mesén keresztül vezet be minket a szerző a meseterápia csodálatos világába, s ad kapaszkodót a mesék önálló feldolgozásához is.
A szimbolika titkai
A meseterápia szimbólumokra épül. Bár ez a meseterápiás módszer (a leírt módszer pontosan a Metamorphoses Meseterápiás Módszer) sokkal több annál, mintsem a szimbólumok magyarázatával le lehetne írni, mégis jó alapként és kulcsmotívumaként szolgál. A szimbólumok, jelképek létezésünktől fogva nagy jelentéseket hordoznak, és sokszor erős érzelmi töltetük van. Amit szavakkal nem tudunk kifejezni, azt megjelenítünk egy képben, egy szimbólumban, vagy épp egy mesei karakterben.

Az eredeti mesékben életükért aktívan tevékenykedő női alakokat is találunk.
A mesei helyszíneken és szerepekben önmagunk részeit, vagy épp személyiségfejlődésünk állomásait is megtalálhatjuk. Így válik a mese gyógyító erejűvé; találkozhatunk önmagunkkal és erőforrásainkkal, de hátráltató tényezőkkel is leszámolhatunk.
A mese szereplőinek fejlődése a mi életben bejárt utunkat is szimbolizálja. Elindulunk a történet kezdetén, megkeressük az elakadási pontot, majd lépésről-lépésre teremtünk világosságot és rendet a káoszban.
Mesebeli kincsek, igazi erősségek
Boldizsár Ildikó – s a könyv végére talán mi is – meglátja az egyetemes összefüggéseket, és képes idejétmúlt karaktereket újjáéleszteni és modern köntösbe öltöztetni.
A Hamupipőke Facebook-profilja című könyvnek és a meseterápiának megengedhetjük, hogy gyermeki énünkbe bújva elrepítsen a mesevilágba – ahonnan az őseink tudását, erejét és tapasztalatait megragadva, azokkal felvérteződve, és önmagunkat sokkal szabadabban megélve jöjjünk vissza utána újra a jelenünkbe
»Ez a juhász nagyon összezavar. Nem értem a viselkedését. Egészen más, mint én.« »Miben?« »Ő valahogy hisz önmagában. A királynak is ellent mer mondani, a hopmestertől sem fél, a darabontok sem félemlítik meg. Nem hiányzik belőle az önbizalom, a bátorság, a leleményesség és az önbecsülés, de ami leginkább érthetetlen számomra, hogy mindeközben még derűs és kedves is. Én nem ilyen vagyok. Én mindig másoknak akarok megfelelni.« »Szerintem a csillagszemű juhász is meg akar felelni valaminek. Igaz, ez a valami nem rajta kívül van. Mit gondol, őt mi irányítja?« [...] »Hát a csillagszeme. Saját belső parancsai.«
Csatlakozz a közösségünkhöz!

Ingyenes privát Facebook csoport
Csoportunk neked szól, ha nyitott vagy a megoldásközpontú, pozitív pszichológiai szemléletre.
Itt olyan EXTRA TARTALMAKHOZ juthatsz, amiket máshol nem osztunk meg; és kapcsolatot építhetsz a csoport többi tagjával.
Tedd fel kérdéseidet, és oszd meg velünk sikerélményeidet! 😉
Felhasznált szakmai tartalom
- Boldizsár I. (2018): Hamupipőke Facebook-profilja. Meseterápiás esetek. Budapest: Jelenkor Kiadó.
Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal is! 😉
Nagy Gitta
Nagy Gitta vagyok, pszichológus, családterapeuta-jelölt, a Megoldásközpont Magazin főszerkesztő-helyettese. Jelenleg óvodapszichológusként dolgozom Budapesten, fő célkitűzésem a tehetséges gyermekek segítése. A hétköznapok sodrásában a fejlődésorientált szemléletmóddal igyekszem elérni céljaimat. Ebben támogatlak benneteket/téged is!